Przygotowujesz się do spotkania rekrutacyjnego? Powinieneś pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym proces ubiegania się o nową posadę nie będzie spędzał Ci snu z powiek. Przyszły pracodawca z całą pewnością jest odpowiednio przygotowany do rekrutacji i wie jak zweryfikować potencjalnego pracownika oceniając czy nadaje się do wykonywania nowych obowiązków zawodowych. Specjaliści HR nie tylko będą wnikliwie analizować wszystkie odpowiedzi na stawiane Ci pytania. Ich obowiązkiem w czasie rekrutacji jest obserwacja Twoich gestów, reakcji i zachowań. Zapomnij w tym dniu o stresie i stosuj się do poniższych porad a z pewnością z sukcesem zakończysz proces rekrutacji.

Doświadczenie zawodowe jest dla pracodawcy najważniejsze

W wielu przypadkach wykształcenie na tle doświadczenia zawodowego schodzi na niższy plan. Im więcej lat przepracowanych w zawodzie, tym większa szansa na to, że zainteresujesz swoją osobą potencjalnego pracodawcę. Kompetencje to jedno z najważniejszych kryteriów warunkujących możliwość uczestnictwa w procesie rekrutacyjnym. Nie szukaj więc pracy w zawodzie, o którym nie masz pojęcia. Jeśli jesteś młody i masz aspiracje do wykonywania konkretnej profesji zadbaj o doświadczenie odpowiednio wcześnie korzystając na przykład z płatnych praktyk lub staży.

Musisz również zrobić na pracodawcy dobre pierwsze wrażenie

Specjaliści jednoznacznie potwierdzają, że każdy człowiek ma na zrobienie pierwszego wrażenia zaledwie kilka sekund. To właśnie podczas tej krótkiej chwili potencjalny pracodawcaJak dobrze wypaść na spotkaniu rekrutacyjnym? wykreuje na temat Twojej osoby i charakteru swoją opinię. Im lepsze pierwsze wrażenie zrobisz, tym większe szanse na pozytywny wynik przeprowadzonej rozmowy rekrutacyjnej. Wchodząc do gabinetu osoby rekrutującej uśmiechnij się, zachowuj naturalnie i uściśnij dłoń. Pamiętaj o zasadach kultury i dobrego zachowania. Wyglądaj elegancko i nie stwarzaj żadnych pozorów. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego jak ważne są takie detale.

Zapomnij również o stresie

To trudne i mamy tego świadomość. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Stres przed procesem rekrutacyjnym jest rzeczą naturalną i rekruterzy doskonale o tym wiedzą. Jeśli będziesz potrafił zapanować nad towarzyszącymi Ci emocjami osiągniesz sukces. Co zrobić? Odpowiadaj konkretnie i rzeczowo na stawiane pytania, podkreślaj swoje zalety, ale nie idealizuj swojej osoby, zachowaj kulturę, mów wolno, wyraźnie i niezbyt cicho. Pytania zadawaj wtedy, kiedy nadejdzie na to stosowny moment. Uśmiechaj się, ale w sposób naturalny. Nie wdawaj się w zbędne szczegóły i pod żadnym pozorem nie przerywaj pracodawcy jego wypowiedzi. W czasie rekrutacji to on powinien być najważniejszy.

Najważniejsze są detale

Jak dobrze wypaść na spotkaniu rekrutacyjnym?Starasz się o posadę w znanej korporacji? Pamiętaj o obowiązującym Dress Code. Ubierz eleganckie, ale skromne ubrania. Nawet jeśli na co dzień jesteś kolorowym ptakiem to w pracy musisz dostosować się do obowiązujących w firmie kanonów. Weź ze sobą teczkę i długopis, aby podkreślić swój profesjonalizm. Będziesz mógł zanotować najważniejsze informacje a przy okazji zajmiesz czymś ręce i uchronisz się przed wykonywaniem mimowolnych, nerwowych ruchów w czasie rozmowy rekrutacyjnej.

Pamiętaj o trzech złotych zasadach rekrutacji

  • Uwierz w siebie i swoje możliwości
  • Bądź sobą i nikogo nie udawaj
  • Słowami i gestami wyrażaj prawdziwego siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here