Coraz popularniejsza w ostatnich czasach praca zdalna dla wielu wydaje się spełnieniem marzeń. Nie dość, że nie trzeba opuszczać własnych czterech ścian, nie ma też konieczności spędzania czasu z niekoniecznie lubianymi współpracownikami, a do tego samemu można decydować, kiedy i ile się pracuje.
Również dodatkowa praca zdalna, o której więcej możesz przeczytać w tym artykule, nie wymaga wychodzenia z domu. Przy pomocy Internetu można naprawdę dużo zarobić!
Jednocześnie praca w domu może być dobrą okazją do poznania siebie. Brak konieczności wychodzenia do ludzi powoduje większe skupienie się na samym sobie, swoich potrzebach i reakcjach. Jakich jednak rzeczy można dowiedzieć się o sobie, pracując z domu?
Dyscyplina czy chaotyczność?
Choć mówi się, że pracą z domu mogą zajmować się jedynie osoby zorganizowane, dokładnie planujące i trzymające się planów, nie jest to prawda. Osoby spontaniczne, żyjące chwilą i ceniące swobodę również mogą próbować swoich sił w pracy przez Internet. Lepsze poznanie i zrozumienie swojego stylu pracy – niezależnie czy będzie się on opierał na codziennej rutynie, czy na ciągłych zmianach – to możliwość stojąca przed każdym, kto zaczyna pracę zdalną. Jeśli pracujesz z domu, możesz odkryć i stosować sposoby pracy, które najlepiej ci odpowiadają: możesz pracować krótko i intensywnie lub robić dużo przerw; możesz skupiać się w ciszy lub słuchać ulubionej muzyki, słowem: pracować w sposób dostosowany do swoich potrzeb i możliwości.
Rano czy wieczorem?
Zaletą wielu prac zdalnych jest to, że choć powinny być wykonywane regularnie czy w terminie, to bardzo rzadko w ściśle określonym czasie. Pracując z domu, masz niepowtarzalną okazję, by poznać swoje naturalne rytmy biologiczne! W końcu można siedzieć do drugiej i spać do południa bez ryzyka spóźnienia się do pracy. Można też wstawać o piątej nad ranem i kończyć pracę w porze lunchu albo rozłożyć ją równomiernie na cały dzień – zaplanować czas tak, by czuć się, jak najlepiej.
Praca czy zabawa?
Praca z domu jest również dobrym sprawdzianem porządności. Nie raz i nie dwa pojawiają się pokusy przerwania pracy na rzecz przyjemności – obejrzenia serialu czy wyjścia do parku – to dobry sprawdzian silnej woli i samodyscypliny. Dobrym testem motywacji do pracy są sytuacje, w których trzeba wybierać, kiedy pracować, a kiedy odpoczywać: czy będziesz odkładał wszystko na ostatnią chwilę, czy dasz radę odpowiedzialnie rozplanować w czasie wszystkie obowiązki tak, by starczyło czasu na przyjemności?
Poznam siebie i co dalej?
No właśnie: czy każdy może pracować z domu? W teorii tak, w praktyce – nie. Niektórzy ludzie nie będą czuli się dobrze, wypełniając obowiązki zawodowe w tej samej przestrzeni, w której śpią i odpoczywają. Inni z kolei będą odkładać wszystko na ostatnią chwilę, przez co jakość wykonywanych przez nich zadań może być wątpliwa. Być może najważniejszą rzeczą, jakiej dowiesz się osobie pracując z domu, będzie to, że nie jest to dla Ciebie.