Niezwykle potrzebna i wymagająca praca nauczyciela gwarantuje wielu tysiącom młodych ludzi edukację podczas ich najlepszych lat. Jeśli jesteś nauczycielem, z pewnością wiesz, że niełatwo jest poradzić sobie z rozbrykaną dziatwą, wolny okres wakacji nie do końca rekompensuje trudy poniesione w ciągu roku, a do tego grożą ci tzw. choroby zawodowe. Dzięki swojej pasji i oddaniu pracy jesteś zapewne w stanie przejść nad tym do porządku dziennego. Przy odpowiedniej dbałości o swoje zdrowie uda się uniknąć przeróżnych dolegliwości, musisz jednak wiedzieć, co robić i czego się wystrzegać. Poniżej kilka wskazówek w sam raz dla ciebie:
– emisja głosu.
Głos to twoje narzędzie pracy, dlatego też musisz bardzo o nie dbać. Specjalnie przygotowane zajęcia przygotowujące cię do wykorzystywania głosu we właściwy sposób noszą nazwę „emisja głosu”. Uczęszczanie na takie zajęcia nie tylko zapewni ci lepsze możliwości przekazywania wiedzy i większą kontrolę nad głosem, ale pozwoli też opracować taką metodę mówienia, która zabezpieczy cię przed „zużyciem” strun głosowych. Jeśli placówka, w której uczysz, nie umożliwia takich zajęć, zwróć się do wyższych organów albo też poszukaj innej możliwości skorzystania z nauki emisji głosu, np. na jakimś kursie.
– zawód wysokiego ryzyka.
Nauczyciel musi bardzo uważać na wszelkie schorzenia układu oddechowego z powodu bliskich związków z narządem głosu. Jeśli zaniepokoi cię cokolwiek, pojawi się dowolna zmiana w twoim głosie, zaczniesz odczuwać bóle gardła, krtani itd. szybko skonsultuj to z lekarzem. Być może nie ma powodu do paniki, ale tego typu błahe objawy czasami są pierwszym symptomem jakiejś poważniejszej choroby.
– relaks dla głosu.
Nauczyciel męczy się na lekcjach, podczas których musi przekrzykiwać całą gwarną klasę. Unikniesz tego, właściwie rozdzielając „obowiązki” między uczniów, żeby również coś mówili, a nie tylko ty. Możesz też zajmować dzieci różnymi ciekawymi zajęciami, przez co spora część lekcji nie będzie wymagała od ciebie zbyt dużo mówienia. Lekcje, które potrzebują zaplecza teoretycznego, nie powinny być w całości wykładem. Jeśli jednak musisz wyjątkowo dużo mówić, postaraj się co jakiś czas odpoczywać. Jak to zrobić? Zmęczone struny głosowe zrelaksujesz serią krótkich ćwiczeń, na przykład polegających na udawaniu dźwięków wydawanych przez różne zwierzęta. Dbaj, żeby regularnie pić wodę, zwłaszcza gdy musisz dużo mówić, co jakiś czas skorzystaj z uprzednio przygotowanej szklanki z wodą. Nie powinna być zbyt zimna ani zbyt ciepła.
– zdrowy tryb życia.
Staraj się unikać sytuacji, w których możesz złapać jakąś paskudną chorobę. Jeśli nie musisz, nie spotykaj się z osobami zarażającymi właśnie grypą czy chociażby katarem. Pilnuj ważnych nawyków higienicznych, takich jak mycie rąk po przyjściu do domu, po korzystaniu z łazienki itd. Ubieraj się odpowiednio do pogody, nie przegrzewaj się, gdy jest ciepło, a w chłodniejszych porach roku koniecznie zakładaj szalik i czapkę. Ta odzież nie przeszkodzi ci wyglądać modnie, a ochronisz się przed szkodliwym wpływem złej pogody.