Jak zregenerować siły?

Gorsze wyniki w pracy oraz złe samopoczucie nie wywołane chorobą to najprawdopodobniej efekty przemęczenia. Jest ono wynikiem zwiększonego tempa życia w dzisiejszych czasach – osoby pracujące na pewno nierzadko mają do czynienia z tzw. wyścigiem szczurów, ciągłym stresem, koniecznością zajmowania się wieloma różnymi obowiązkami. Zmęczenie pojawia się prędzej czy później, co uzależnione jest kondycją organizmu i specyfiką zawodu. Trzeba z nim walczyć, bo pozostawione samemu sobie doprowadzi do mnóstwa doraźnych, nieprzyjemnych konsekwencji, a nawet przerodzi się w wypalenie zawodowe lub depresję.

  • Natychmiastowa regeneracja

Czujesz się zmęczony, a do zakończenia pracy zostało jeszcze kilka godzin? Wykorzystaj gwarantowane pracownikom przerwy do szybkiego zregenerowania sił witalnych. Masz kilka możliwości w zależności od upodobań i potrzeb, możesz na przykład napić się kawy. Napój ten szybko cię pobudzi, może  pomóc pozbyć się senności i zniechęcenia. Pijąc dużo kawy, ryzykujesz jednak uzależnienie się od kofeiny, wskutek czego będziesz musiał ciągle zwiększać ilości tego napoju, żeby uzyskać ten sam efekt. Innym rozwiązaniem są napoje energetyczne (też nie pozbawione wad) lub Yerba Mate – chyba najlepszy wybór z dostępnych. Napój ten jest zdrowy, bogaty w witaminy i nie da się od niego uzależnić.

  • Sen – doskonały odpoczynek

Doskonałą opcją, szybko przywracającą siły, jest drzemka, ale również trzeba znaleźć na nią czas. Gdy masz do dyspozycji powyżej piętnastu minut, spróbuj w tym czasie się przespać, koniecznie nastawiając budzik (w telefonie). O ile jesteś w domu, połóż się w wygodnym miejscu, jeśli natomiast drzemiesz w pracy, wykorzystaj np. fotel lub leżankę do odpoczęcia w jak najbardziej komfortowej pozycji. Jeśli obawiasz się bycia przyłapanym przez szefa lub klienta, zasłoń twarz ręką, włosami lub udaj się w ustronne miejsce.

  • Ucieczka od rzeczywistości

Jak zregenerować siły?Przy bardziej zaawansowanych objawach zmęczenia trzeba wyciągnąć cięższe działa. Weź krótki urlop bądź wykorzystaj dni wolne (długi weekend). Pozwól sobie w tym czasie wyjechać gdzieś, żeby nie oglądać ciągle tych samych twarzy i nie przebywać w otoczeniu tych samych przedmiotów. Miasto nie jest zbyt dobrym miejscem do swobodnego wypoczynku, znacznie lepiej sprawdzą się w tym celu las, park, działka nad jeziorem, biwak namiotowy czy jakakolwiek naturalna lokacja z dala od zgiełku i gwaru cywilizacji.

  • Szybki relaks po pracy

Nie zawsze znajdziesz czas na dłuższy wypoczynek czy wyjazd, dlatego też spróbuj każdego dnia zorganizować sobie wybraną aktywność – najlepiej na świeżym powietrzu. Jeśli mieszkasz w małej miejscowości lub na wsi, miejsc i okazji do spacerów nie brakuje. Gorzej mają mieszkańcy miast, ale dobrym wyjściem są wypady do parku lub nad rzekę. Można wybrać się na wycieczkę rowerową, poczytać na świeżym powietrzu czy też spotkać się ze znajomymi gdzieś na łonie natury. Istotą jest poświęcenie sobie określonej ilości czasu bez zbędnych myśli, że można było zamiast tego zajmować się oczywiście pracą.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here