Jak przeglądać oferty pracy

Zapewne nawet nie wiesz o tym, że gdy przeglądasz różnorodne oferty pracy, zupełnie nieświadomie możesz paść ofiarą jakiegoś oszustwa. Nawet w Polsce nie brakuje osób, które próbują zarabiać na innych i robią to w sposób totalnie nieuczciwy. Zdajesz sobie sprawę z tego, że zanim nowa praca Łódź stanie się twoją rzeczywistością, twoja odpowiedź na ogłoszenie zostanie poddana selekcji, podobnie jak każda inna odpowiedź, jednak powinieneś zdawać sobie także sprawę z tego, że sam też możesz (i wręcz musisz!) selekcjonować ogłoszenia.

A najprawdopodobniej na ten moment wcale tego nie robisz. Oczywiście dokonujesz jakiejś wstępnej selekcji, ale polega ona zapewne wyłącznie na sprawdzeniu wymagań konkretnego pracodawcy i zwróceniu uwagi na to, jakie doświadczenie i kwalifikacje są niezbędne do ubiegania się o wybrane stanowisko. To by było na tyle. Ewentualnie możesz ustalić jeszcze jedno podstawowe kryterium wyboru, by ograniczyć swoje poszukiwania wyłącznie do tego województwa bądź nawet samego miasta, w którym aktualnie mieszkasz albo do którego właśnie masz zamiar się wyprowadzić. Jeżeli jest to Łódź, patrzysz jedynie na oferty pracy w Łodzi. Jeśli jakieś ogłoszenie jest zgodne z twoimi podstawowymi wymaganiami, od razu na nie odpisujesz i czekasz niecierpliwie na reakcję pracodawcy. A jest to niestety dość duży i praktycznie zawsze popełniany błąd. Naprawdę nie ma sensu, aby tracił czas na odpisywanie na ogłoszenia, które nigdy w ogóle nie powinny pojawić się w sieci. Nie możesz dać się oszukać, gdyż w ten sposób sam narażasz się na niepotrzebne problemy.

No to jak tych problemów uniknąć? Jak uniknąć kradzieży własnych danych osobowych, wyłudzenia pieniędzy i wszelkich innych przykrych sytuacji? Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze – zawsze uważnie czytaj ogłoszenia. Jeżeli notatka jest bardzo długa, a ty aktualnie masz tylko kilka wolnych minut do dyspozycji, odłóż ją na później i przeczytaj wtedy, gdy będziesz mieć na to czas, by nie pominąć żadnej zaznaczonej w niej informacji. Dłuższe ogłoszenia powinny zresztą wzbudzić twoje większe zaufanie. Te krótsze mogą być powodem do niepokoju. Dawniej, gdy ogłoszenia o pracę były zamieszczane niemalże wyłącznie w gazetach, celowo starano się je jak najmocniej skracać, ograniczając się do podania wyłącznie paru najważniejszych informacji (na więcej nie było po prostu miejsca). Internet pozwala na dużo więcej. W tym momencie prawdziwe ogłoszenia o praca Łódź są zazwyczaj mocno rozbudowane. Jeżeli więc składają się z zaledwie kilku linijek, może to oznaczać, że ktoś tu próbuje coś ukryć.

Nie myśl tylko o tym, jak znaleźć dobrą pracę w Łodzi, a myśl też o tym, w jaki sposób jej szukać, by nie dać się zwieść i nabrać na cwane sztuczki oszustów. Czytaj ogłoszenia. Jeżeli są one dla ciebie niejasne, nie odpowiadaj na nie od razu, a spróbuj odkryć, o co w nich tak właściwie chodzi. Być może ktoś z twoich znajomych zna się na tworzeniu tego rodzaju ogłoszeń i mógłby ci pomóc w ich selekcji – nawet jeśli nie za darmo, to przynajmniej za jakąś drobną opłatą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here