Mimo rządowego programu Rodzina 500+, wielu rodzicom wychowanie dziecka przysparza wiele kłopotów. Znane jest powiedzenie: „małe dziecko mały kłopot, duże dziecko – duży kłopot”. Jest w nim wiele prawdy, szczególne od strony finansowej, ponieważ małe dziecko ma zdecydowanie mniejsze potrzeby, niż dziecko w liceum czy na studiach.
MĄDRE INWESTYCJE
Najprostszym sposobem na to, aby dziecko mogło bez problemu pójść na studia, lub też wchodząc w dorosłość dostać zastrzyk gotówki, który umożliwiałby spokojny start w dorosłe życie, jest lokata, którą możemy założyć nawet przed posiadaniem dziecka. Wpłacając kwotę początkową, możemy ją potem uzupełniać o mniejsze kwoty w równych odstępach czasu. Tego typu lokata, pozwoli nam w długim okresie zarobić na prawdę sporo. Najczęściej jest tak, że najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze i dokładnie z taką sytuacją mamy tutaj do czynienia. Procent składany, który jest używany przy konstrukcji tego typu lokat dzieci poznają już w szkole. Nie potrzeba do tego kierunkowych studiów.
INWESTYCJE Z KUPONEM
Czasami zdarzają się innego rodzaju lokaty dla dziecka, które są równie ciekawe w swojej konstrukcji i bardziej przypominają inwestowanie w fundusz inwestycyjny. Jednakże banki nazywają to lokatami dla dzieci. Po wpłacie odpowiedniej kwoty kapitału początkowego bank w imieniu naszej lokaty decyduje się na zakup prostych i bezpiecznych instrumentów finansowych – obligacji skarbu państwa. Cechują się one stosunkowo niskim zyskiem, przy bardzo niskim poziomie ryzyka.
Obligacje charakteryzują się tym, że w większości, co jakiś czas wypłacają inwestorowi określoną kwotę pieniędzy, w zamian za zainwestowany kapitał. To własnie jest ten kupon.
W zależności od inwestycji początkowej, możemy traktować taką lokatę, jako swoiste kieszonkowe dla dziecka, które przy okazji nauczy się kilku ciekawych rzeczy ze świata finansów.
Niezwykle ważne jest, aby oprócz zakładania lokaty dla dziecka, nauczyć jest przedsiębiorczości oraz zarządzania kapitałem własnym, aby w przyszłości nie miało problemów z niewypłacalnością.