Z danych opublikowanych przez ZUS w 2018 r. wynika, że stawka najczęściej wypłacanej polskiej emerytury to dokładnie 1065,60 zł brutto, czyli 906 zł netto. Niewiele. I choć wiele osób przyznaje, że oszczędzanie jest rozsądne, tylko nieliczni odkładają pieniądze. Przyszłość może zatem okazać się dla wielu osób bardzo trudna. My uważamy, że oszczędzać warto. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na oszczędzanie.
Planowanie
Jednym z podstawowych sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest bieżący nadzór nad wydatkami. Warto zacząć zbierać paragony i spisywać swoje wydatki, dzieląc je na kategorie. Pozwoli to zauważyć, ile pieniędzy wydajemy na rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Na podstawie takich informacji warto zacząć planować swój miesięczny budżet, desygnując określone kwoty na poszczególne kategorie produktów. Trzeba oczywiście tak rozdysponować środki, by w każdym miesiącu zaoszczędzić jakąś kwotę. Warto też z każdym miesiącem zmniejszać środki przeznaczone na te produkty, które szkodzą naszemu budżetowi, np. środki wydawane na alkohol czy słodycze. Pieniądze te zasilą stan naszych miesięcznych oszczędności.
Zaoszczędzone pieniądze mogą pomnażać oszczędności
Trzymanie zaoszczędzonych pieniędzy w przysłowiowej skarpecie nie jest najrozsądniejszym pomysłem, choć robi tak ponad połowa Polaków. Warto skorzystać z możliwości wielu instrumentów finansowych, które pozwolą pieniądzom wypracowywać zysk. Trzeba jednak pamiętać o ryzyku i wybierać tak, by nie stracić. Do wyboru mamy np.:
-
Lokaty bankowe – określoną kwotę wpłacamy do banku, a kiedy minie czas umowy zawartej z bankiem, wypłacamy pieniądze wraz z odsetkami. Możemy zdecydować się na oprocentowanie stałe lub zmienne. Choć nie zarobimy na tym wiele, to jeden z bardzo bezpiecznych sposobów powiększania oszczędności.
-
Konto oszczędnościowe – w przeciwieństwie do lokaty, możemy wypłacić nasze środki w dowolnym momencie bez utarty odsetek. Trzeba się jednak liczyć z tym, że na koncie oszczędnościowym zyski będą mniejsze niż na lokacie.
-
Obligacje i fundusze inwestycyjne – to rozwiązania, które pozwalają wypracować większe zyski, ale obarczone są również znacznym ryzykiem. Inwestowanie środków w te instrumenty wymaga wiedzy o rynku finansowym.
Inwestycje
Sprawdzonym sposobem na oszczędzanie pieniędzy jest ich rozsądne inwestowanie, które może przełożyć się na powiększenie naszych dochodów. Wiele osób ceni sobie zakup nieruchomości, inni za najbardziej wartościowe uważają inwestowanie w sztukę. Jednym z bezpiecznych sposobów inwestowania jest zakup sztabek złota (lub innych kruszców tj. srebro czy platyna) lub monet bulionowych. Uważa się, że metale szlachetne są odporne na inflację, dlatego sprzedaż złota lub sprzedaż srebra jest zawsze opłacalna dla inwestorów. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest to, że obrót metalami szlachetnymi można przeprowadzić na całym świecie. Od lat obserwuje się widoczny wzrost zainteresowania tą tematyką, o czym świadczą kolejne emisje monet inwestycyjnych o narodowym charakterze.
Gdzie kupować złoto inwestycyjne?
Jeśli decydujemy się na inwestowanie w złoto, warto znaleźć sprawdzonego partnera – skup złota, z którym podejmiemy stałą współpracę. Transakcje powinny opierać się na zaufaniu, a to łatwiej wypracować, kiedy nawiązujemy stałą relację z określonym podmiotem. Dziś oprócz stacjonarnych skupów metali szlachetnych, możemy zdecydować się na wygodne rozwiązanie, czyli zakup sztabek złota i monet inwestycyjnych przez internet. Przykładem może być tutaj sklep internetowy 79th Element (https://79element.pl/). Zakupy przeprowadzamy tak jak w przypadku innych sklepów internetowych. Zapoznajemy się z ofertą sklepu, wybieramy określone produkty, a kiedy decydujemy się na zakup – płacimy i oczekujemy na kuriera, który przywiezie odpowiednio zabezpieczoną paczkę pod wskazany adres. W ten sposób możemy zainwestować nasze środki w bezpieczny sposób bez wychodzenia z domu. Warto śledzić rynek finansowy i kiedy kurs za kruszce wzrośnie – sprzedać nasze produkty inwestycyjne z zyskiem.