Wielu ludzi zastanawia się w jaki sposób pomnażać swój kapitał? Żyjemy w świecie kapitalistycznym, gdzie wolny rynek wiedzie prym. Mamy pewną wolność, co do alokacji naszych środków pieniężnych. Pozostaje więc pytanie, jak to zrobić, aby zwrot z tej inwestycji był zadowalający?

ZYSK A RYZYKO
Podstawową rzeczą nad którą trzeba się zastanowić, jest tak zwana krzywa rentowności. Jest to nic innego, jak graficzne zobrazowanie relacji możliwego zysku do ryzyka. Zasadnym jest stwierdzenie „możliwy zysk” ponieważ niemal zawsze istnieje ryzyko, że tego zysku nie będzie. Najbezpieczniejszym sposobem inwestycji, jest inwestowanie w instrumenty finansowe, które mają niemal zerowe ryzyko. Są to najczęściej obligacje skarbowe, które zawsze będą wypłacane, ponieważ teoretycznie nie zdarza się, aby państwo zbankrutowało. Jednakże taka inwestycja nie przyniesie zbyt wielkiego zysku. W Polsce, przy dzisiejszych stopach procentowych, może to być 1-2 procent w skali roku, co jest faktycznie niskim, jednakże pewnym zyskiem.
Na dużo większy zysk możemy liczyć, jeśli zainwestujemy na przykład na giełdzie, w akcje jakiejś spekulacyjnej spółki. Ryzyko jest dość duże. Możliwa jest sytuacja że nie tylko nie wypracujemy zysku, ale że poniesiemy stratę. Jednakże jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to możemy liczyć nawet na 100 procentowy zysk.

INWESTYCJE W NIERUCHOMOŚCI
Innym rodzajem inwestycji, które możemy poczynić, są inwestycje w nieruchomości. Są one polecane przede wszystkim osobom, które mają dużo pieniędzy i po prostu chcą zdywersyfikować swój portfel aktywów. Te inwestycje charakteryzują się dużym nakładem na początku, długą żywotnością inwestycji, oraz stabilnym zyskiem, na poziomie kilku procent. Jest to więc inwestycja pomiędzy kupowaniem obligacji skarbowych a akcji spółek spekulacyjnych, jeśli chodzi o poziom ryzyka oraz zyskowność. Ryzyko podczas inwestycji w nieruchomości jest małe, ale ciągle występuje, ponieważ wszystko zależy od aktualnej koniunktury na rynku nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here