Inwestycja w kryptowaluty

Zainwestowanie swoich środków w kryptowaluty, czyli waluty cyfrowe, wiąże się z dość dużym ryzykiem. Mimo tego, od lat nie brakuje osób, które podejmują decyzję o ulokowaniu swoich środków właśnie w ten sposób. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym są i jak działają kryptowaluty oraz z jakim ryzykiem wiąże się ich zakup. Zapraszamy do lektury.

Kryptowaluty – podstawowe informacje

Wirtualne waluty cyfrowe, czyli kryptowaluty, to wyjątkowy rodzaj walut funkcjonujący w ramach w pełni zdecentralizowanego systemu. Pierwszą kryptowalutą na świecie był Bitcoin, który został utworzony w 2009 roku przez osobę lub grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Od tego momentu rynek kryptowalutowy rozwinął się bardzo mocno – powstały setki nowych kryptowalut, zaś liczba osób chcących ulokować swój kapitał w wirtualne waluty znacząco wzrosła.

W porównaniu z tradycyjnymi walutami fiducjarnymi, kryptowaluty nie są objęte nadzorem jakiejkolwiek instytucji zewnętrznej. Dla przykładu: w Polsce taką instytucją, która ma za zadanie nadzorować rynek oraz chronić polską walutę, jest Narodowy Bank Polski.

Jeśli przejrzymy ogólnodostępne informacje o kryptowalutach, to można również zaobserwować, że te cyfrowe waluty są oparte na bardzo nowoczesnej technologii blockchain. Ona sprawia, że wszystkie operacje są zapisywane w blokach, a następnie łączone w poprzednimi zrealizowanymi operacjami w łańcuch bloków. Wszystko to sprawia, że każdy inwestor, który zdecyduje się na zakup kryptowalut, ma zagwarantowany wysoki poziom bezpieczeństwa i jest pewny, że jego środki nie dostaną się w niepowołane ręce.

Ryzyko utraty środków jest bardzo duże

Mimo tego, iż obecnie inwestycja w kryptowaluty jest bardzo prosta i wygodna, trzeba pamiętać o tym, że jeśli się do niej odpowiednio nie przygotujemy, może to się skończyć tym, iż stracimy wszystkie zainwestowane przez siebie środki. 

Zanim kupimy jakiekolwiek kryptowaluty, najpierw powinniśmy bardzo dokładnie przeanalizować rynek oraz dowiedzieć się jak najwięcej na temat mechanizmów, które rządzą tym rynkiem. W innym wypadku osiągnięcie sukcesu będzie niemożliwe oraz stracimy wszystkie zainwestowane pieniądze.

O tym trzeba pamiętać

Jedną z najważniejszych kwestii, którą muszą mieć na uwadze wszystkie osoby podejmujące decyzję o zainwestowaniu swoich środków w kryptowaluty, jest fakt, iż notowania tych aktywów niejednokrotnie zmieniają się jak w kalejdoskopie. W niektórych przypadkach wahania wynoszą nawet kilka tysięcy procent w ciągu kilkudziesięciu minut. Wahania cenowe mogą spowodować, że w krótkim czasie stracimy wszystkie zainwestowane pieniądze.

Dodatkowo, pewnym ryzykiem jest fakt, iż brakuje regulacji prawnych dotyczących sfery kryptowalut. Inwestorzy muszą mieć świadomość, że za kilka lat mogą pojawić się nowe przepisy, które sprawią, że handel kryptowalutami stanie się mniej opłacalny.

Kolejna kwestia to fakt, iż kryptowaluty są przechowywane w portfelach cyfrowych. To z kolei powoduje, że nasze środki są podatne na cyberataki. Włamanie do portfela może sprawić, iż utracimy swoje środki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here