Jak się skupić na najważniejszych rzeczach

Umiejętność selekcjonowania rzeczy ważnych spośród mniej ważnych jest bardzo cenna. Żyjemy w świecie pełnym ruchu, hałasu i czynników stresogennych. Codziennie jesteśmy zalewani informacjami i natłokiem różnych danych. Choć przeciętna osoba dzisiaj wcale aż tak ciężko nie pracuje, mnóstwo bodźców i sytuacje stresowe są przyczyną nadmiernego zmęczenia i roztargnienia. Przeciętny człowiek wykonuje swoje obowiązki zawodowe, uczestniczy w życiu rodzinnym i jeszcze ma do czynienia z wieloma innymi sprawami – próbując znaleźć na to wszystko czas, miewa poważne problemy z codziennym wypoczynkiem i snem.

 

Jeśli też odczuwasz ciężar życia w ten sposób, być może jest to moment, by próbować coś zmienić. Wśród twoich obowiązków są ważne i mniej ważne, podobnie jak wśród różnych spraw codziennych uda ci się wyodrębnić pilne, niezbyt pilne, w ogóle nie pilne… Przemyśl ewentualne korzyści takiej zmiany – mniej stresu, więcej czasu dla siebie, większa satysfakcja. Jak to zrobić? Oto i kilka porad.

  1. Zadbaj o oczyszczony umysł

Techniki oczyszczania umysłu nie wymagają od ciebie wiele. Postaraj się na chwilę odciąć od świata i to powinno wystarczyć, by pozbyć się wielu zbędnych informacji napływających przez różne media. Oczywiście wszystko wyłącz i uprzedź szefa czy znajomych o swojej krótkiej nieobecności. Wykorzystaj ten czas na zastanowienie się nad ważnymi życiowymi kwestiami. Możesz zapisywać wnioski dla lepszego uporządkowania myśli. Zapisywanie w ogóle stanowi godną polecenia metodę na wszelkie sytuacje, w których zaczniesz odczuwać przytłoczenie ogromną ilością bodźców. Zadawaj sobie pytania o cele życiowe, marzenia, dążenia i wszystko to zapisuj. Zachowanie pewnego porządku w notatkach pozwoli ci wrócić do nich w chwili potrzeby.

  1. Wybierz najważniejsze sprawy i skup się na nich

Stworzona w pierwszym punkcie lista – czy istnieje w zeszycie, czy tylko w twojej głowie – będzie bardzo pomocna przy wybraniu tylko najważniejszych spraw i obowiązków. Podczas dokonywania wyboru możesz kierować się bardzo istotnym kryterium – opłacalnością. Każda z czynności, jakie możesz wykonywać, niesie ze sobą pewne korzyści, ale umiejętność oceny, czy włożony wysiłek jest ich wart pozwoli ci właściwie uszeregować je wszystkie. Zaplanuj sobie ważne sprawy, którymi zajmiesz się w ciągu dnia. Później zrób kolejną listę – już na cały tydzień. Zobacz, jak wiele błahych i mniej istotnych kwestii po prostu się na tych listach nie zmieściło. I dobrze.

  1. Umiejętność mądrej selekcji

Jak się skupić na najważniejszych rzeczachMożesz jeszcze skrócić swoją listę. Przeanalizuj punkt po punkcie wszystkie stworzone zestawienia. Sprawdź, czy naprawdę musisz osobiście realizować wypisane przez siebie zadania. Czasami nic się nie stanie, jeśli pozbędziesz się kilku z nich na rzecz innej osoby, na przykład współpracownika lub wybranego członka rodziny.  Możesz też pogrupować sprawy na te konieczne do wykonania „już” i te które mogą poczekać. W razie potrzeby sporządź drugą listę.

  1. Właściwe zarządzanie priorytetami.

    Z listą czy bez, pilnuj umiejętnej selekcji obowiązków według priorytetów. Te z najwyższym priorytetem staraj się załatwić od razu, jak najwcześniej, żeby je po prostu wykreślić. Zobaczysz, że w ten sposób w miarę upływu czasu masz coraz mniej do roboty i możesz motywować się nadchodzącym odpoczynkiem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here