Jak rozwijać swoją karierę?

Dążenie do bycia najlepszym, osiągnięcia pozycji lidera oznacza, że chcemy zrobić karierę w branży, jaką wybraliśmy. Cechy charakteru, jakie pozwalają na tak zaawansowane plany, są bardzo cenione na rynku pracy. Jeśli czujesz w sobie lidera i chcesz wykorzystać swoje umiejętności do stania się kimś, nie poprzestawaj na małych sukcesach. Pnij się do góry, w czym mogą pomóc zebrane poniżej rady.

Jak rozwijać swoją karierę

  1. Sprawdź, nad czym musisz popracować

Każdy ma jakieś wady, ty też. Spróbuj je odnaleźć i przeanalizować. Szukaj wad i niedociągnięć nawet tam, gdzie ich istnienie przykrywa jakaś ważna i świetnie rozwinięta umiejętność, bo mogą kiedyś znienacka się objawić i wtedy nic już z nimi nie zrobisz. Nawet niewielkie problemy mogą kiedyś okazać się wielkimi – znajdź je i spróbuj przekuć w kolejną zaletę. Nie zawsze uda ci się coś znaleźć, mimo że bacznie się „przyglądasz” swoim możliwościom na różnych płaszczyznach. Sposobem na odszukanie ewentualnych niedociągnięć jest zanotowanie obserwacji po wykonaniu jakiegokolwiek ze swoich typowych obowiązków lub też poproszenie o pomoc osoby trzecie. Z pewnością inni ludzie widzą nas w sposób bardziej obiektywny i coś znajdą tam, gdzie my nie możemy. Wykorzystaj do tego członków rodziny, bliższych i dalszych znajomych.

  1. Sprawdź, nad czym nie musisz – ale możesz

Nie tylko wady wymagają usilnej pracy. Każdą swoją zaletę możesz jeszcze i jeszcze rozwijać, do tego praca nad silnymi stronami najprawdopodobniej będzie sprawiać ci sporo przyjemności. Wyznacz sobie kilka takich sfer, w których czujesz się wyjątkowo dobrze, i każdego dnia poświęć trochę na ich rozwój. Sprawdzaj na przykład,  czy w ostatnim czasie w twojej dziedzinie nie pojawiły się jakieś zmiany, które musisz „nadgonić” by pozostać cenionym specjalistą. Jeśli masz przerwę  w pracy lub dłuższy czas poświęcałeś się jakiemuś zadaniu, być może zaszły istotne modyfikacje, o których nie mogłeś mieć pojęcia.

  1. Wyznacz cel i skoncentruj się na nim

W dążeniu do zrobienia kariery nie musisz jednocześnie szlifować mnóstwa różnych umiejętności. Wybierz sobie jedną, ewentualnie dwie i określ, co chcesz w ich zakresie osiągnąć, z czego będziesz zadowolony. Osiągnięcie może pozostawać tylko w twojej hierarchii wartości lub być udokumentowane (np. za pomocą stosownego dyplomu potwierdzającego opanowanie konkretnej umiejętności).

  1. Działaj skutecznie aż go osiągniesz

„Widmo” określonego celu będzie cię motywowało nawet jeśli podejmiesz się zbyt ciężkiej pracy. Staraj się jednak nie przemęczać się i nie stresować, bo nie ma ku temu powodu. Masz w ręce bardzo skuteczne narzędzia i charakteryzujesz się mnóstwem zalet – poszukaj kogoś, kto pomoże ci w osiągnięciu celu lub daj się znaleźć, oferując swoją wiedzę czy jakieś konkretne usługi. Nieraz tego typu pomoc znajduje się dosłownie na wyciągnięcie ręki, np. w firmie, która obecnie cię zatrudnia. Zapytaj szefa o kursy i szkolenia, ewentualnie sam znajdź kurs, gwarantujący szlifowanie niezbędnej ci umiejętności. Możesz także rozpocząć wolontariat w wolnym czasie i w ten sposób pozyskiwać niezbędne doświadczenie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here