Jak lepiej zapamiętywać?

Zapamiętywanie to umiejętność, którą posiada każdy człowiek. U jednych zdolność ta rozwinięta jest lepiej, u innych nieco gorzej. Warto jednak pamiętać, że zapamiętywanie można wypracować. Co powinieneś zrobić? Odpowiadamy!

Możesz zapamiętać wszystko!

Aby lepiej rozwinąć umiejętność zapamiętywania powinieneś z góry założyć, że jesteś w stanie zachować w swojej pamięci to, co tylko zechcesz. Zacznij stopniowo. Myśl ciągle o jednej, istotnej lub mniej istotnej rzeczy. Wkrótce zauważysz, że trudno Ci będzie o niej zapomnieć.

Zapamiętuj tylko najistotniejsze informacje. Nie skupiaj się na błahostkach, które będą odwracać Twoją uwagę od tego, co zapamiętać musisz. Jeśli wciąż zauważasz trudności z zapamiętywaniem zacznij wszystko notować.

Mów głośno to, co chcesz zapamiętać

Specjaliści dowiedli, że kiedy chcesz zapamiętać najważniejsze informacje wystarczy jeśli będziesz wciąż je powtarzać. Zapamiętuj na dwa sposoby:

  • słuchaj swoich myśli, abyś umiał skupić się na rzeczy ważnej do zapamiętania,
  • powtarzaj na głos to, co chcesz zapamiętać.

Obydwie z tych technik mogą okazać się niezwykle pomocne podczas rozwoju umiejętności zapamiętywania. Nie zrażaj się jednak początkowymi niepowodzeniami. Z czasem zauważysz, że te metody działają a Ty będziesz dumny z tego, że się nie poddałeś.

Twórz listę zakupów

Jak lepiej zapamiętywać?Wybierając się na zakupy wciąż zapominasz o kupieniu ważnych produktów spożywczych? To normalne. Na szczęście lista zakupów pomoże Ci nad tym zapanować. Czy wiedziałeś jednak o tym, że to, co notujesz nie musi sprowadzać się jedynie do zakupów? Każdego dnia usiądź z filiżanką kawy nad kartką papieru i zapisz wszystkie czynności, których musisz dokonać do końca dnia. Co jakiś czas zerkaj do swoich zapisków. W ten sposób nie tylko rozwiniesz swoją zdolność zapamiętywania, ale przede wszystkim będziesz również lepiej zorganizowany.

Poznaj technikę mnemoniki

Słyszysz ten termin po raz pierwszy? Gwarantujemy Ci, że nie jesteś w tym odosobniony. Mnemonik to swego rodzaju rym, hasło lub wzór, który ułatwi nam zapamiętywanie niektórych rzeczy. Specjaliści twierdzą, że prawie każdy z nas korzysta  z tej techniki zapamiętywania choć często nawet nie jesteśmy tego świadomi.

Oto prosty przykład zastosowania mnemonik. Dzięki temu zapamiętasz kolejność ułożenia planet w naszym układzie słonecznym:

Moja Wiecznie Zapracowana Mama Jutro Sama Upiecze Nam Placek”

Zapamiętaj to zdanie. Pierwsze litery wszystkich wyrazów będą odpowiadały nazwom planet zgodnie z ich ułożeniem: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton.

Bardzo ważnym jest, abyś zawsze układał wszystkie rzeczy na wyznaczone im miejsce

Książki powinny znajdować się na regale, klucze na haczyku a dokumenty w portmonetce. Zachęcaj do tego również innych domowników. Podobnież jak w przypadku notowania, dzięki opanowaniu tej zasady będziecie lepiej zorganizowani na co dzień.

Nasz mózg jest jak mięsień, który trzeba ciągle ćwiczyć, aby nie zanikł. Nie zrażaj się więc drobnymi niepowodzeniami i ciągle staraj się rozwijać swoje umiejętności. Im więcej czasu na to poświęcisz, tym lepsze efekty zauważysz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here