Jak zachowywać się w nowej pracy

 

Po rozmowie rekrutacyjnej w końcu otrzymałeś telefon, że spośród wielu kandydatów to właśnie Ty dostaniesz posadę na wymarzonym stanowisku w nowej pracy? Gratulujemy, ale jednocześnie przestrzegamy – to dopiero początek drogi. Twoi nowi koledzy a przede wszystkim przełożeni już od pierwszego dnia pracy będą Ci się bacznie przyglądać. To od Twojego zachowania zależy czy trud i zaangażowanie wkładane w nowo powierzone obowiązki zostaną docenione a Twoi współpracownicy będą mogli Ci zaufać. Dziś podpowiemy Ci jak powinieneś się zachowywać rozpoczynając karierę zawodową w nowym miejscu. Dzięki poniższemu poradnikowi nie będziesz wzbudzał zazdrości ani obaw w oczach grupy.

Nie przeceniaj swojej pozycji w nowej pracy

Pamiętaj, że dopiero zaczynasz. Nie możesz być zbyt pewny siebie. Może to zostać odebrane jako brak szacunku wobec szefa oraz współpracowników. Bądź sobą – to powinno wystarczyć.

Nie mieszaj nowej pracy zawodowej z życiem prywatnym

Poznanym pracownikom nie opowiadaj o swoich życiowych perturbacjach, problemach, codzienności. W nowej pracy zachowuj się profesjonalnie. Ze współpracownikami rozmawiaj tylko o sprawach zawodowych. Z czasem pewnie się to zmieni, ale na początku postaraj się nawiązać przyjazne stosunki z grupą.

Po pierwszych dniach w nowej pracy postaraj się wybrać kilka osób, z którymi chcesz nawiązać szczególnie przyjazne stosunki

Jak się zachowywać w nowej pracyOczywiście życzymy Ci, abyś w nowej pracy z każdym dogadywał się tak samo dobrze. To będzie miało wpływ na atmosferę oraz Twoje samopoczucie. Musisz jednak myśleć racjonalnie pamiętając o tym, że nie każdy będzie mógł zostać Twoim przyjacielem.

Współpracownikom z nowej pracy zadawaj pytania w sposób konkretny i zrozumiały

W ten sposób pokażesz siebie jako profesjonalistę. Nie okazuj zdenerwowania kiedy czegoś nie zrozumiesz. Dopiero zaczynasz pracę w nowym miejscu, dlatego nikt nie będzie wymagał od Ciebie, że od razu staniesz się nieomylny. Jeśli zauważysz jakieś niedociągnięcia, luki czy niedopatrzenia pojawiające się w Twoim dziale zanotuj je i na podstawie gromadzonych przez kilka tygodni doświadczeń postaraj się znaleźć rozwiązanie, które przedłożysz swojemu przełożonemu.

Sukcesy w nowej pracy odnoś stopniowo

Jeśli będziesz chciał wybić się ponad wszystkich już w pierwszych dniach nowej pracy nie osiągniesz sukcesu. Relacje z pracownikami są bardzo ważne, dlatego daj sobie czas na zaaklimatyzowanie się w nowych warunkach. Jeszcze przyjdzie czas na to, abyś pokazał swoje ambicje.

A może zorganizujesz firmowe spotkanie?

To doskonały sposób na to, aby zjednać sobie współpracowników z nowej pracy. Imprezę możesz zorganizować poza miejscem pracy – najlepiej w dniach wolnych od obowiązków zawodowych. Może to być na przykład weekend.  Z imprezą poczekaj kilka tygodni. Poznaj współpracowników i wyciągnij wnioski, które podpowiedzą Ci czym się interesują. Impreza może być przecież tematyczna. Na spotkanie nie zapomnij zaprosić również szefa.

Pierwsze dni nowej pracy są bardzo trudne. Nie zrażaj się trudnościami i pamiętaj o tym, co jest dla Ciebie najważniejsze. Pracujemy dla zarobków, ale prawdą jest, że praca z biegiem czasu stanie się dla Ciebie drugim domem. Zadbaj o to, abyś czuł się w nim bezpiecznie, swobodnie i komfortowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here