Jak przekonująco napisać list motywacyjny?

 

Przeglądając oferty pracy z pewnością niejednokrotnie zauważyłeś, że wśród licznych wymagań wobec kandydatów znajduje się informacja o konieczności załączenia listu motywacyjnego do dokumentów aplikacyjnych. Czy jednak wiesz jak prawidłowo skonstruować taki list motywacyjny? Jakie są jego cele? Dlaczego musi zostać napisany prawidłowo i jak może przemawiać na Twoją korzyść w oczach potencjalnego pracodawcy?

Dobrze napisany list motywacyjny to Twoja karta przetargowa

Jak przekonująco napisać list motywacyjny?Niezależnie od tego czy list motywacyjny pisany jest odręcznie na kartce czy też wydrukowany musisz pamiętać o zasadach poprawnej pisowni. Istotna jest także forma. List motywacyjny to dokument formalny, który docelowo kierowany jest przecież do potencjalnego pracodawcy.

O czym musisz pamiętać pisząc list motywacyjny?

Zanim przystąpisz do sporządzania dokumentu poznaj kilka istotnych zasad, których bezwzględnie będziesz musiał przestrzegać

  • Po pierwsze – jeśli list motywacyjny będzie pisany odręcznie pamiętaj, aby pisać w miarę zwięźle i estetycznie
  • Po drugie – pisząc list motywacyjny unikaj nazbyt emocjonalnego tonu, bądź konkretny, przekonujący, ale jednocześnie naturalny
  • Po trzecie – podkreśl w liście motywacyjnym wszystkie swoje zalety, które mogą przydać się w nowym miejscu pracy (nie wymyślaj jednak atutów, które nie istnieją, bo pracodawcy potrafią szybko zweryfikować prawdziwość przesłanych dokumentów)
  • Po czwarte – list motywacyjny powinien być odpowiednio zaadresowany. W lewym górnym rogu wpisz swoje dane (imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer kontaktowy). W prawym górnym roku zamieść datę napisania listu oraz miejscowość. Nieco niżej w tej samej kolumnie wpisz dane adresata, czyli w tym wypadku swojego potencjalnego pracodawcy.

Oto przykład prawidłowo napisanego listu motywacyjnego

Warszawa, dd.mm.rr

Anna Kowalska

ul. Polna 33

01-455 Warszawa

Telefon komórkowy: 555-888-999

 

Adresat: Kierownik firmy „MRÓWKA”

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na ogłoszenie dotyczące prowadzonego przez Pańską firmę procesu rekrutacyjnego pragnę zgłosić chęć podjęcia pracy na stanowisku SPRZEDAWCY.

Jestem kandydatką cechującą się rzetelnością, uczciwością, odpowiedzialnością, punktualnością i zdyscyplinowaniem. Posiadam wieloletnie doświadczenie w handlu i kontakcie z klientem. Odbyłam kurs z zakresu obsługi kas fiskalnych oraz programów magazynowych co potwierdzają stosowne certyfikaty. Jestem ambitna i szybko się uczę.

Mam nadzieję, że zainteresowała Państwa moja oferta i będę mogła bliżej przedstawić swoją osobę na spotkaniu rekrutacyjnym.

Z wyrazami szacunku,

Anna Kowalska.

Jak widać, prawidłowo sformułowany list motywacyjny jest napisany w sposób krótki, zwięzły i bardzo konkretny. Warto pamiętać, że list motywacyjny to nie opis całego życiorysu, ale tylko uzupełnienie CV będącego podstawowym dokumentem aplikacyjnym.

Jeśli jesteś właśnie na etapie poszukiwania pracy i planujesz przygotowanie listu motywacyjnego postaraj się dostosować do naszych wskazówek a z całą pewnością wkrótce otrzymasz informację o pomyślnym dla Ciebie zakończeniu procesu rekrutacyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here