Jak pracować z toksycznym szefem?

Toksyczni szefowie potrafią sprawić, że każdy dzień pracy obarczony jest stresem, nerwami i złością. Tacy ludzie roztaczają wokół siebie wrogą atmosferę i nie pozwalają skupić się współpracownikom na codziennych obowiązkach zawodowych co niestety odbija się rykoszetem na ich wydajności. Toksyczny szef wykańcza emocjonalnie, psychicznie a czasem nawet fizycznie. Dlaczego tak jest? Na to pytanie nie potrafimy odpowiedzieć. Według specjalistów jest to zależne przede wszystkim od temperamentu człowieka. Toksyczni szefowie mając poczucie władzy tracą umiejętność trzeźwego myślenia. Wiemy jednak co powinieneś zrobić kiedy wiesz, że nad Twoimi projektami wciąż czuwa toksyczny szef. Wystarczy, że będziesz przestrzegać rad z niniejszego poradnika. Najważniejsze jest, aby zmienić swoje nastawienie do pracy. Twoim celem nie może być chęć przypodobania się toksycznemu szefowi. Staraj się wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej. Przestań zwracać uwagę na toksyczne spojrzenia a polecenia szefa wykonuj tylko wtedy, kiedy wiesz, że są one słuszne i związane z Twoją pracą.

Relacje z szefem tylko na płaszczyźnie zawodowej

Jak pracować z toksycznym szefem?Nie staraj się nawiązywać z toksycznym szefem przyjacielskich relacji. Nasze społeczeństwo z natury jest niezwykle zgorzkniałe. Być może uda Ci się przypodobać szefowi, ale w zamian za to stracisz w oczach współpracowników, którzy szybko posądzą Cię o kolokwialne „podlizywanie”. Uwierz, relacje z pracownikami tego samego szczebla są znacznie ważniejsze. Nie pozwól też traktować się jako kozioł ofiarny. Czy w Twojej umowie znajduje się zapis, że masz obowiązek przejmować na siebie z pokorą całą złość i agresję toksycznego przełożonego?

Skup się na swoich obowiązkach

Jak pracować z toksycznym szefem?Nie wykonując ich prawidłowo nie zrobisz na złość szefowi, któremu tylko dasz dodatkowy powód do wybuchów agresji skierowanych w Twoją stronę. Dodatkowo możesz sobie poważnie zaszkodzić, dlatego jeśli zależy Ci na utrzymaniu swojej posady staraj się być wzorowym pracownikiem. Unikniesz w ten sposób  zarzutów niekompetencji i nie wpłyniesz niekorzystnie na funkcjonowanie całej firmy.

Praca z toksycznym szefem to ciągła walka emocjonalna

Jako człowiek wykształcony i uświadomiony musisz nauczyć się konfrontować negatywną energię z pozytywną. Bądź zdeterminowany i zachowaj spokój. Twój toksyczny szef z pewnością niejednokrotnie będzie chciał wyprowadzić Cię z równowagi. Wysłuchaj jego uwag, ale jeśli wiesz, że są niesłuszne nie bierz ich do siebie. Jego emocjonalne problemy należą tylko do niego, jeśli nie potrafi nad sobą zapanować – trudno. Pracuj – tylko to jest Twoim obowiązkiem.

W ostateczności poszukaj innej pracy

Wiemy, że to trudne. Dzisiejszy rynek jest bardzo wymagający a znalezienie atrakcyjnej posady to trudna i żmudna droga. Jeśli jednak czujesz, że nie jesteś w stanie współpracować ze swoim toksycznym szefem nie przekładaj pracy ponad wszystkie wartości. Praca nie może wpływać na Twoje prywatne życie a ciągłe rozdrażnienie, huśtawka nastrojów i stres na pewno nie pomogą Ci normalnie funkcjonować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here