Jak być atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy

Duża konkurencja na rynku pracy i wciąż spore bezrobocie wymagają od potencjalnych pracowników posiadania jak największej ilości zalet. Przeciętna osoba zdaje się nie mieć szans na jakieś zadowalające zatrudnienie na dobrze płatnym i rozwojowym stanowisku. Do tego, wiele osób nie ma pojęcia nawet jak zacząć i na jaką branżę postawić, czy się przekwalifikować, czy nie, nad jakim wykształceniem pomyśleć. Poniżej krótki poradnik dla zagubionego pracownika:

  1. Pracodawca lubi konkrety – wykształcenie to jeden z nich

W przypadku oceniania jakiejkolwiek osoby pod kątem zatrudnienia jej na danym stanowisku, pracodawcy skupiają się głównie na wykształceniu. Posiadanie przydatnych cech i zdolności to jedno, ale bez poparcia wiedzą i właściwym doświadczeniem znaczy bardzo mało. Odpowiednie szkoły, uczelnie, kursy – to wszystko świadczy o twoim przygotowaniu do pracy w danym zawodzie. Wśród osób bezrobotnych największą grupę stanowią te, które mają skończoną tylko szkołę podstawową bądź liceum bez natury. Na szczęście w dzisiejszych czasach masz przed sobą mnóstwo możliwości edukacyjnych, nawet gdy przekroczyłeś już pewien wiek. Wystarczy, że się rozejrzysz.

  1. Drugim jest doświadczenie…

Jak być atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracyTutaj jest już trudniej – samymi chęciami niewiele zdziałasz. Konieczność posiadania doświadczenia wiąże się z tym, że nowy szef nie musi ciągle troszczyć się o przyuczanie nowych pracowników i spędzanie z nimi mnóstwa czasu, ponieważ są oni już w danej branży doświadczeni. Taki pracownik jest cenny, bo obejmuje nowe stanowisko praktycznie od razu. Dla pracodawcy szczególnie cenne są osoby z doświadczeniem w tej samej branży i najlepiej w związku z bardzo podobnymi obowiązkami. Jeśli jesteś już dłużej obecny na rynku pracy, bardzo prawdopodobne, że możesz wypisać mnóstwo punktów w odpowiedniej sekcji twojego życiorysu, ale może się tak zdarzyć, że nie ma tam nic „branżowego”. Niektóre osoby nie pracują w branży i później, gdy rekrutują na poważne stanowisko, nie mają czym się wykazać. Spróbuj coś z tym zrobić. Rozwiązaniem są praktyki, staże, także bezpłatne – lepsze to niż nic – oraz zajęcia dla wolontariuszy.

  1. Umiejętności – bez nich nie startujemy

Tak, umiejętności są bardzo ważne, gdy już pomyślnie przejdziesz przez sitko kryteriów związanych z wykształceniem i doświadczeniem. Odpowiednio wypunktowane w życiorysie, mogą zwrócić uwagę pracodawcy i przyczynić się do tego, że wybierze właśnie ciebie. Nie obawiaj się zawrzeć w tej sekcji bardzo wielu różnych wpisów. Pokażesz w ten sposób, że jesteś wszechstronny, masz wiele zainteresowań i zależy ci na ciągłym rozwoju. Właśnie taki powinien być dobry pracownik.

  1. Bo przecież nie masz wad!

W życiorysie nie ma miejsca na pokazywanie twoich negatywnych stron. Skonstruuj go tak, by wskazać na jak najwięcej zalet, podobnie zresztą należy napisać list motywacyjny. To jednak nie wszystko. Każdą zaletę będziesz mieć okazję zaprezentować pracodawcy prędzej czy później, niech więc nie będą to rzeczy wyssane z palca. Część może wyjść na jaw już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Na szczęście masz bardzo duże możliwości ukazywania cech wręcz zwyczajnych i typowych jako wartościowe dla pracodawcy. Cechy takie to chociażby punktualność i dokładność – są niby zwykłe, a okazują się niezbędne w każdym zawodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here