Czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Urlop jest bardzo przyjemnym okresem dla pracownika, bo pozwala odpocząć od obowiązków zawodowych i na przykład gdzieś wyjechać. Najlepszy jest oczywiście taki wypoczynek, który trwa – przykładowo – dwa tygodnie i gwarantuje zupełne oderwanie się od pracy. Nie zawsze jednak można spokojnie wypoczywać. Nieraz spokojnie relaksującego się pracownika wyrywa z błogostanu telefon od przełożonego, który każe mu natychmiast przyjechać do firmy. Sytuacje tego rodzaju nie są miłe, ale w niektórych przypadkach pracodawca ma do tego pełne prawo, a pracownikowi pozostaje tylko posłuchać wezwania.

Oto kilka porad na wypadek wezwania właściwej osoby na miejsce pracy:

  1. Kontrola w firmie

Podczas różnych kontroli, zwłaszcza niezapowiedzianych, obecność właściwego pracownika na swoim stanowisku bywa dość niezbędna. Przykład to chociażby kontrola z ZUS. Podczas takiej kontroli powinna być obecna osoba zajmująca się rozliczaniem ubezpieczeń w firmie. Można się od tego uchylić, ale przeważnie pracownik musi zostawić to, co robi aktualnie na urlopie i wrócić do zakładu.

  1. Najlepiej być niedostępnym

Pracownik musi posłuchać szefa gdy ten wzywa go do pracy podczas urlopu, jednak da się tego uniknąć – wystarczy nie odbierać telefonów i nie czytać e-maili. Jest to zupełnie legalne i nie stanowi wykroczenia, chociaż najprawdopodobniej szef nie będzie zbyt zadowolony niemożliwością skontaktowania się z pracownikiem w razie potrzeby. Co więcej, zwierzchnik wcale nie musi wiedzieć, gdzie pracownik pojechał na swój wymarzony wypoczynek.

  1. Słuchaj się szefa

Odmawianie szefowi wzywającemu z urlopu niesie spore ryzyko. Najlepiej jest po prostu się dostosować, gdyż mimo pozostawania na urlopie, taki pracownik w dalszym ciągu podlega określonym obowiązkom i gdy się z nich nie wywiąże, może liczyć się np. z dyscyplinarką. Wszystko zależy od okoliczności. Czasami możliwe jest odwołanie, ale jeśli pracodawca nie zaakceptuje powodów podanych przez pracownika, nie może on dalej odmawiać powrotu do pracy.

  1. Nic za darmoCzy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Jeśli wracasz w połowie urlopu do firmy na życzenie szefa, musi on pokryć tzw. koszty bezpośrednie poniesione przez ciebie w związku z zaistniałą sytuacją. Zaliczają się do nich na przykład wydatki na przejazd niezależnie od środka transportu, opłacone pokoje w hotelu czy noclegi. Pracownik w przypadku ubiegania się o zwrot kosztów powinien postarać się o zapewnienie dokumentów potwierdzających ich wysokość  (paragony, faktury, bilety, rachunki). Pracodawca nie zwróci pieniędzy wydanych na różne dodatkowe udogodnienia jak wyposażenie niezbędne do wyjazdu w dane miejsce, ale już ureguluje kwotę przeznaczoną na bilety dla całej rodziny pracownika, jeśli odwołanie go z urlopu popsuło wypoczynek również jej.

 

  1. Zamiast przerwania urlopu – odroczenie

Czasami w firmie coś się zmieni, zanim jeszcze dana osoba wyjedzie na urlop. W tym przypadku wypoczynek jest po prostu przekładany. Jest to wygodniejsze dla pracownika, niż późniejsze wracanie w pośpiechu z miejsca, w którym zamierzał urlopować, ale czasami również bardzo psuje plany.  W sytuacji, gdy zostały już poczynione jakieś rezerwacje, poniesione koszty itd., pracodawca bardzo często czuje się zobligowany do ich uregulowania tak, by pracownik na tym nie stracił.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here