W większości przypadków rozmowa kwalifikacyjna jest wydarzeniem zainicjowanym specjalnie w celu znalezienia najlepszego możliwego kandydata na określone stanowisko. Kandydaci przeważnie mają podobne wykształcenie i doświadczenie, stąd najlepszym jest ten, kto posiada pewne dodatkowe umiejętności i zrobił wyjątkowe pierwsze wrażenie. Nikt nie jest idealny i czasami podczas rozmowy pojawia się mnóstwo błędów. Dowiedz się, jak je naprawić.

Choroba

To raczej nie błąd, a nieszczęśliwe zrządzenie losu, ale i tak trzeba się będzie usprawiedliwić przed potencjalnym pracodawcą. Cóż – choroba ludzka rzecz, zdarza się. Najgorsze, co możesz zrobić, to bez jakiejkolwiek reakcji nie zjawić się w umówionym terminie na rozmowie lub przyjść na spotkanie smarkając i kaszląc. Jedno i drugie wyjście będzie świadczyło o tobie źle i najprawdopodobniej możesz pożegnać się z propozycją pracy. Właściwym rozwiązaniem jest wykonanie telefonu z wyprzedzeniem i informacją, że z powodu choroby w tym i tym dniu zjawić się nie możesz, ale naprawisz to kolejnego dnia.

Efekty kontuzji

Wypadki również są rzeczą ludzką. Jeśli coś takiego ci się przydarzy, nieważne co to będzie, oceń swój wygląd i kondycję. Dla pracodawcy widok poobijanej, posiniaczonej osoby nie musi być miły, więc niekoniecznie zechce cię zatrudnić. Najlepiej będzie również przełożyć spotkanie kwalifikacyjne na inny dzień, o ile wiesz, że będzie to pomocne dla poprawy wyglądu. Jeśli naprawdę nie masz wyjścia, udaj się na rozmowę, ale wyjaśnij pracodawcy przyczyny swojego stanu. Lepiej by była to dobra historia – próba tłumaczenia tego, że przeciwnik w bójce okazał się lepszy, to stanowczo zbyt kontrowersyjny pomysł.Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej

Modyfikacje ciała

Część z nas lubi tego typu ozdoby, niestety nie zawsze są one mile widziane przez pracodawcę. Jeśli z niektórych możesz zrezygnować na czas rozmowy, zrób to, jeśli nie jest to możliwe – postaraj się je zamaskować. Owszem, są firmy, które doceniają tzw. artystyczne wizje i ich przekucie na coś rzeczywistego, ale trafienie na taką jest jednak dziełem przypadku. Możesz sprawdzić opinię potencjalnych przełożonych, pytając kogoś o tę kwestię zanim jeszcze udasz się na rozmowę – najlepiej telefonicznie, by nie zostać w razie czego rozpoznanym.

Nadmierne pocenie się

Kłopoty z nadmierną potliwością również nie są rzadkie. Jednak nawet jeśli nic ci pod tym względem nie dolega, stres i wysoka temperatura na zewnątrz mogą zrobić swoje. Koniecznie dopilnuj kwestii higienicznych w dzień poprzedzający spotkanie. Bieżącego dnia użyj antyperspirantu lub innych środków hamujących pocenie, zabierz ze sobą chusteczki kosmetyczne i zanim wejdziesz na rozmowę, skontroluj swój stan na przykład w łazience. Najgorzej „opanować” mokre plamy potu na ubraniu, dlatego też podejrzewając możliwość takiej wpadki włóż ubranie, na którym byłyby jak najmniej widoczne.

Niewłaściwy ubiór

Jeśli nie wiesz, jak wypada się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, możesz nieświadomie założyć coś zupełnie nieodpowiedniego. Żeby tego uniknąć, sprawdź, jak wyglądają pracownicy wybranej firmy na co dzień –  przyjdź na przykład wcześniej jako klient i przyjrzyj się. Pomocna może być też strona internetowa i znajdujące się na niej zdjęcia. Pamiętaj też, że zawsze dobrym pomysłem jest klasyka, czyli garnitur, kostium, garsonka itd.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here