Operator obrabiarek CNC

Zatrudnienie w charakterze operatora obrabiarek CNC jest coraz bardziej poszukiwaną profesją. Związane jest to z dynamicznym rozwojem tej technologii. Jeśli myślisz o pracy operatora maszyn CNC, dowiedz się jakie umiejętności i cechy trzeba posiadać na tym stanowisku.

Operator obrabiarek CNC, czyli kto?

Wraz z rozwojem technologii maszyn cnc (sterowanych numerycznie), coraz więcej urządzeń pracuje zgodnie z tym standardem. Nowoczesne zakłady przemysłowe prowadzą produkcję w oparciu o frezarki, tokarki, szlifierki i inne urządzenia pozwalające obrabiać różne rodzaje materiałów. Pomimo iż technologia cnc jest w znacznej mierze zautomatyzowana, wciąż potrzebuje nadzoru i obsługi przez człowieka, którego rola sprowadza się jednak tylko do programowania i czuwania nad przebiegiem całego procesu.

Jakie umiejętności musi posiadać operator?

Każdy operator obrabiarek cnc powinien posiadać odpowiednie certyfikaty, uprawienia i oczywiście praktyczne umiejętności. Głównie jest to umiejętność programowania ruchów narzędzia obróbczego w danej maszynie. Za to odpowiadają specjalne programy komputerowe. Zanim operator w ogóle zacznie programować, musi przejść stosowane szkolenia i kursy zakończone uzyskanie certyfikatu operatora maszyn cnc.

Kolejna konieczna umiejętność to czytanie rysunków technicznych i doświadczenie w obsłudze przyrządów pomiarowych. Wyższe wykształcenie nie jest wymagane, natomiast łaskawiej patrzy się na osoby, które ukończyły przynajmniej zasadniczą szkołę zawodową lub technikum mechaniczne. Dobrze jest mieć także wcześniejsze doświadczenie w obsłudze konwencjonalnych tokarek, frezarek i wykrawarek laserowych.

Cechy miękkie przydatne dla operatora cnc

Poza umiejętnościami twardymi i doświadczeniem praktycznym, osoby zatrudniające zwracają uwagę także na tzw. cechy miękkie kandydata. Operator obrabiarek cnc powinien umieć pracować w zespole i pod presją stresu. Wymagana może być też gotowość do pracy w systemie zmianowym. Liczy się także dokładność i precyzja podczas pracy oraz oko do detali. Trzeba być także osobą spokojną i odpowiedzialną.

Liczą się też umiejętności ślusarskie i tokarskie

Pracodawcy szukający osób na stanowisko operatora obrabiarek sterowanych numerycznie, zwracają także uwagę na umiejętności ślusarskie i tokarskie. Dobrze widziane jest doświadczenie w manualnej obróbki metalu, np. przy pomocy frezarki lub tokarki konwencjonalnej. Takie osoby od razu dostają kilka dodatkowych punktów podczas rekrutacji i zazwyczaj oferowane jest im później wyższe wynagrodzenie. Przydatne będą też umiejętności frezarskie.

Artykuł dostarczył sklep EBMiA.pl oferujący części do maszyn między innymi: pasy zębate, paski klinowe, silniki krokowe, sterowniki, złącza elektryczne i wiele więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here