Jak poprawić atmosferę w pracy

Przy kilkudziesięciu godzinach spędzanych w zakładzie pracy tygodniowo (średnio) , niektóre osoby uważają firmę za swój drugi dom. Przyjemne spędzanie czasu w pracy uwarunkowane jest jednak głównie tym, jak dobrą relację uda ci się zbudować z pozostałymi członkami zespołu. Czasami zdarza się, że rywalizowanie o względy przełożonego, o lepsze osiągnięcia czy cokolwiek innego powoduje narastanie uprzedzeń i złośliwości. Możesz to zmienić, pracując zarówno nad sobą i swoim podejściem do innych, jak też starając się lepiej zrozumieć pozostałych pracowników.

Śmiech to zdrowie

Poczuciem humoru i żartobliwym, ale życzliwym podejściem możesz trafić do nawet najbardziej zaciętych osób. W wielu przypadkach za pomocą żartu rozładujesz każdą kiepską sytuację, a jeśli uda ci się rozbawić większą grupę, znajdziecie wspólny temat, który jest dla was powodem do radości.

Wszyscy jesteśmy tacy sami, a jednak inni

Umiejętność zrozumienia drugiej osoby bierze się z braku tendencji do wywyższania się ponad nią nawet w związku z różnicami w wykształceniu czy też statusie majątkowym. Jeśli poznasz kogoś, podczas rozmowy z nim pomija kwestie różnic czy też wad, jakie odkryjesz w drugim człowieku. Nawet osoba z pozoru zamknięta i wycofana będzie zadowolona z tego, że jesteś w Jak poprawić atmosferę w pracystosunku do niej sympatyczny, żartujesz, wyciągasz pomocną dłoń itd.

Umiejętnie opakuj krytykę

W pracy na pewno zdarzą się sytuacje, które będą wymagały np. skrytykowania kogoś lub wskazania jego błędu. Postaraj się, żeby zastosować zasady konstruktywnej krytyki i wykazać się sporą dozą taktu. Jeśli twoja krytyka wywoła dyskusję, unikaj jej przedłużania w obawie o konflikt. Nie krytykuj osób, a ich zachowania, pomyłki itd. Zamiast rozpamiętywać błąd, pomóż innym osobom w znalezieniu sposobu na jak najlepsze jego poprawienie.

Unikaj emocjonalnego podejścia

Kluczem do właściwej współpracy z innymi jest brak emocji podczas rozwiązywania jakichkolwiek problemów. Na pewno ciężko pracujecie, więc nie tylko ty odczuwasz przemęczenie, stres, czasem irytację. Każdą konfliktową sytuację rozwiążesz, odsuwając emocjonalne myślenie na dalszy plan. W ten sposób uda ci się nie tylko wyjść z twarzą niezależnie co się stanie oraz ochłodzić emocje innych.

Tylko tematy zawodowe

W pracy będziesz utrzymywać koleżeńskie relacje z bardzo różnymi osobami. Zachowaj je na jak najdłużej, unikając głębszego angażowania się oraz wybierania sobie mniej lub bardziej lubianych współpracowników. W małym gronie osób związanych ze sobą na gruncie zawodowym najgorszym problemem bywają plotki – wystrzegaj się ich jak ognia. Gdy usłyszysz plotkę, pod żadnym pozorem nie przekazuj jej dalej. Nie reaguj śmiechem na plotki i staraj się je wyciszać, jeśli tylko masz taką możliwość. Podobnie problematyczne jest poruszanie tematów osobistych. Jeśli rozmawiasz z drugim pracownikiem, unikaj rozmowy na temat osób trzecich. Nie komentuj ich ubrań, fryzur, poczynań poza pracą. Zachowania tych osób, które uważasz za błędne, oceń podczas rozmowy z nimi w cztery oczy. Zapobiegnie to powstaniu niepotrzebnych scysji i kolejnych plotek.

Uczciwe metody

Pracownicy tego samego zakładu mogą chcieć ze sobą rywalizować o np. awans. W takich sytuacjach często podejmują się nie do końca uczciwych działań. Nie zachowuj się w ten sposób, a zderzając się z czyimś zachowaniem tego typu porozmawiaj z tą osobą i wyjaśnij, dlaczego uznajesz jej działania za niewłaściwe bądź nieuczciwe. Rozmowa może bardzo dużo zdziałać.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here