Spore bezrobocie w Polsce powoduje, że młodzi – i nie tylko – ludzie chętnie szukają możliwości zarobkowania poza granicami kraju. Jednym z państw często wybieranych jako miejsce pracy dla ambitnych Polaków jest Wielka Brytania. Planując wyjazd tam, warto zapoznać się z prawami obowiązującymi pracownika – są dość podobne jak polskie, ale i tak można je sobie odświeżyć. Dzięki temu uda się zapobiec powstaniu problemu z różnych błahych sytuacji, które mogą zdarzyć się każdego dnia.
- Zaczynając pracę w Wielkiej Brytanii, nie odczujesz aż tak wielkiej różnicy w porównaniu z realiami w polskich zakładach pracy. Możesz się jednak pozytywnie zdziwić. W kraju tym znacznie więcej uwagi zwraca się na respektowanie praw pracownika, stąd występuje mniej nadużyć. Pewną ciekawostką są umowy sporządzane w formie innej niż pisemna.
- Masz prawo do… przede wszystkim jako Polak pracujący w Wielkiej Brytanii zyskujesz prawo do uzyskiwania tzw. minimalnego wynagrodzenia. Określa się to jako Krajowa Płaca Minimalna i każdy pracodawca musi zapewnić taką stawkę wszystkim zatrudnianym ludziom. Kolejnym podobieństwem jest gwarantowany pracownikowi płatny urlop. Wiedząc o tym przed wyjazdem, znacznie lepiej poradzisz sobie z egzekwowaniem swoich praw nawet nie znając języka w stopniu płynnym.
- Twoje dodatkowe możliwości jako pracownika zależą też od sektora, w jakim się zatrudnisz. Jeśli na przykład zechcesz pracować w rolnictwie, zamiast Krajowej Płacy Minimalnej będziesz otrzymywać Rolniczą Płacę Minimalną. Jest ona wyższa, jednak aby w pełni z tego skorzystać, musisz być pracownikiem posiadającym odpowiednią wartość – chodzi o konkretne wykształcenie, umiejętności i wiedzę.
- Jeszcze kilka słów o płatnym urlopie – jest bardzo korzystny chociażby z tego względu, że na dobrą sprawę można z niego skorzystać od razu po zatrudnieniu się w wybranym miejscu. Pracownik ma prawo wnioskować o urlop o maksymalnej długości 4 tygodni. Podobnie jak w Polsce, jeśli zabraknie okazji do skorzystania z urlopu w bieżącym roku, można ubiegać się o wypłatę ekwiwalentu.
- Bardzo korzystne dla pracowników są również prawa regulujące ilość czasu spędzanego w pracy każdego tygodnia. Ilość ta nie powinna przekraczać 48 godzin/tydzień. Prawo to dotyczy głównie pracodawcy, gdyż musi przestrzegać założonego czasu pracy. Jednak pracownik nie jest już niczym ograniczany i jeśli tylko zachodzi taka potrzeba lub jego zdaniem może pracować więcej, jest to jak najbardziej możliwe.
- Innowacyjnym dla Polaków pomysłem jest zapewnienie pracownikom możliwości odpoczęcia sobie raz w tygodniu – pracując w Wielkiej Brytanii można każdego tygodnia jeden dzień spędzić w domu lub wypoczywając poza nim. Podobna opcja gwarantowana jest też w związku z codziennym wymiarem godzin – pracownicy mają gwarantowaną przerwę co każde 6 przepracowanych godzin. Jak widać, szefowie bardzo dbają o to, by zatrudniane przez nich osoby czuły się podczas pracy komfortowo i były do niej odpowiednio zmotywowane, wypoczęte i zadowolone.