Jak zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej

Każda rozmowa kwalifikacyjna jest ważnym wydarzeniem w życiu osoby poszukującej pracy, ale jeśli uczestniczyłeś już w wielu takich sytuacjach, na pewno odczuwasz jeszcze większy stres. Czy tym razem w końcu pracodawca cię wybierze? Jak zwrócić na siebie jego uwagę i jak wyróżnić się na tle konkurentów? Nie jest to oczywiście proste, ale kilka poniższych sposobów pozwoli ci udać się na rozmowę i „zabłysnąć”.

 

Ludzie to wzrokowcy i co z tego wynika

Bardzo dużo – przede wszystkim jako kandydat jesteś oceniany już z miejsca, tuż po wejściu na rozmowę. Stąd tak wiele zaleceń dotyczy właśnie wyglądu; musisz zadbać o kilka aspektów tej kwestii, na przykład ubiór, higienę osobistą, zapach.

ubiór: najważniejsza jest czystość, elegancja, schludność. Wybierz odzież w stonowanych kolorach, raczej formalną, ale wygodną. Całkiem sporo osób na okazję rozmowy kwalifikacyjnej „wbija się” w ciasny garnitur lub kostium, cierpiąc później katusze z powodu niewłaściwych rozmiarów ubrania. Niewłaściwa odzież może też stać się przyczyną dodatkowego stresu podczas ewentualnego porównywania swojej prezencji ze stylem innych kandydatów.

uczesanie, makijaż i inne: niezależnie od płci zadbaj o czystą i schludną fryzurę, nie nazbyt ekstrawagancką (lepsze jest proste i gładkie uczesanie niż różne wymyślne uczesania). Jeśli jesteś kobietą, zrób naturalny makijaż bez nadmiernego kolorowania twarzy. Uważaj na podkład – nie przesadzaj z ciemną karnacją. Niech twojego wizerunku nie szpecą takie elementy jak obgryzione i brudne paznokcie. Możesz użyć perfum, ale niezbyt dużo, najlepszy będzie zapach świeżości i czystości.

nawyki i używki: jesteśmy tylko ludźmi, więc z niektórymi nawykami ciężko będzie walczyć, ale warto się postarać. Nie zwijaj palcami papierków w tutki, nie wyłamuj ich, nie żuj też gumy. Jeśli pijesz lub palisz, nawet okazyjnie, zamiast korzystać z gumy lub cukierków miętowych po prostu przed rozmową dokładnie wyszczotkuj zęby i wypłucz jamę ustną płynem z mentolem. Guma może nie zabić nieprzyjemnego zapachu, a żując ją na rozmowie sprawisz mocno niekorzystne wrażenie.

 

Najgorszy jest ten stres

Jak zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnejJeśli zadbasz o wygląd i jesteś właściwym kandydatem do tej pracy, kolejnym czynnikiem, który może przeszkodzić ci w dostaniu stanowiska, jest stres. Zastosowanie odpowiednich technik relaksacyjnych przed rozmową pomoże wyciszyć myśli. Dzień wcześniej wybierz się na spacer, zrób coś dla siebie. Podczas rozmowy oddychaj głęboko i staraj się ciągle trzymać stres i nerwy z dala od siebie. Nie udawaj i nie graj – po prostu bądź sobą.

 

Sukces dzięki przygotowaniu się

O sukcesie na rozmowie decyduje również właściwe przygotowanie się do niej. Wejście na rekrutację z ulicy nie pozwoli ci odpowiednio pokierować przebiegiem rozmowy. Jak możesz się przygotować?

zainteresuj się z wyprzedzeniem firmą, o pracę w której się starasz. Są osoby, które przychodzą na rozmowę jedną z wielu i czasami nawet nie do końca zdają sobie sprawę, na jakim stanowisku chcą pracować. Pozwoli ci to odpowiedzieć na pytania dotyczące polityki firmy, rozwoju zawodowego, twoich oczekiwań względem stanowiska.

sprawdź, kto jest szefem firmy, kto jest odpowiedzialny za rekrutację itd. Postaraj się dowiedzieć coś więcej o tych osobach. Może masz wśród znajomych kogoś, kto je zna/już w tej firmie pracował? Jego informacje będą wyjątkowo cenne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here