Każda rozmowa kwalifikacyjna jest ważnym wydarzeniem w życiu osoby poszukującej pracy, ale jeśli uczestniczyłeś już w wielu takich sytuacjach, na pewno odczuwasz jeszcze większy stres. Czy tym razem w końcu pracodawca cię wybierze? Jak zwrócić na siebie jego uwagę i jak wyróżnić się na tle konkurentów? Nie jest to oczywiście proste, ale kilka poniższych sposobów pozwoli ci udać się na rozmowę i „zabłysnąć”.
Ludzie to wzrokowcy i co z tego wynika
Bardzo dużo – przede wszystkim jako kandydat jesteś oceniany już z miejsca, tuż po wejściu na rozmowę. Stąd tak wiele zaleceń dotyczy właśnie wyglądu; musisz zadbać o kilka aspektów tej kwestii, na przykład ubiór, higienę osobistą, zapach.
– ubiór: najważniejsza jest czystość, elegancja, schludność. Wybierz odzież w stonowanych kolorach, raczej formalną, ale wygodną. Całkiem sporo osób na okazję rozmowy kwalifikacyjnej „wbija się” w ciasny garnitur lub kostium, cierpiąc później katusze z powodu niewłaściwych rozmiarów ubrania. Niewłaściwa odzież może też stać się przyczyną dodatkowego stresu podczas ewentualnego porównywania swojej prezencji ze stylem innych kandydatów.
– uczesanie, makijaż i inne: niezależnie od płci zadbaj o czystą i schludną fryzurę, nie nazbyt ekstrawagancką (lepsze jest proste i gładkie uczesanie niż różne wymyślne uczesania). Jeśli jesteś kobietą, zrób naturalny makijaż bez nadmiernego kolorowania twarzy. Uważaj na podkład – nie przesadzaj z ciemną karnacją. Niech twojego wizerunku nie szpecą takie elementy jak obgryzione i brudne paznokcie. Możesz użyć perfum, ale niezbyt dużo, najlepszy będzie zapach świeżości i czystości.
– nawyki i używki: jesteśmy tylko ludźmi, więc z niektórymi nawykami ciężko będzie walczyć, ale warto się postarać. Nie zwijaj palcami papierków w tutki, nie wyłamuj ich, nie żuj też gumy. Jeśli pijesz lub palisz, nawet okazyjnie, zamiast korzystać z gumy lub cukierków miętowych po prostu przed rozmową dokładnie wyszczotkuj zęby i wypłucz jamę ustną płynem z mentolem. Guma może nie zabić nieprzyjemnego zapachu, a żując ją na rozmowie sprawisz mocno niekorzystne wrażenie.
Najgorszy jest ten stres
Jeśli zadbasz o wygląd i jesteś właściwym kandydatem do tej pracy, kolejnym czynnikiem, który może przeszkodzić ci w dostaniu stanowiska, jest stres. Zastosowanie odpowiednich technik relaksacyjnych przed rozmową pomoże wyciszyć myśli. Dzień wcześniej wybierz się na spacer, zrób coś dla siebie. Podczas rozmowy oddychaj głęboko i staraj się ciągle trzymać stres i nerwy z dala od siebie. Nie udawaj i nie graj – po prostu bądź sobą.
Sukces dzięki przygotowaniu się
O sukcesie na rozmowie decyduje również właściwe przygotowanie się do niej. Wejście na rekrutację z ulicy nie pozwoli ci odpowiednio pokierować przebiegiem rozmowy. Jak możesz się przygotować?
– zainteresuj się z wyprzedzeniem firmą, o pracę w której się starasz. Są osoby, które przychodzą na rozmowę jedną z wielu i czasami nawet nie do końca zdają sobie sprawę, na jakim stanowisku chcą pracować. Pozwoli ci to odpowiedzieć na pytania dotyczące polityki firmy, rozwoju zawodowego, twoich oczekiwań względem stanowiska.
– sprawdź, kto jest szefem firmy, kto jest odpowiedzialny za rekrutację itd. Postaraj się dowiedzieć coś więcej o tych osobach. Może masz wśród znajomych kogoś, kto je zna/już w tej firmie pracował? Jego informacje będą wyjątkowo cenne.