Pewien amerykański naukowiec powiedział kiedyś, że oszczędzanie pieniędzy jest sztuką, do której nie każdy jest w stanie dorosnąć. Można z nim dyskutować nad poprawnością tego stwierdzenia, jednakże nie pozostawia wątpliwości to, że sporo racji w tym stwierdzeniu można odnaleźć

KTO POWINIEN OSZCZĘDZAĆ
Bez dwóch zdań, oszczędzać powinni wszyscy bez wyjątku. Oszczędności mogą nam pomóc w takim momencie życia, w którym przytrafi się nam coś niespodziewanego: śmierć w rodzinie, utrata pracy czy też nagły wyjazd. Im wcześniej zaczniemy oszczędzać tym lepiej, dlatego warto o tym pomyśleć już w momencie w którym otrzymamy naszą pierwszą wypłatę.

JAK OSZCZĘDZAĆ?
Jest to pytanie dużo bardziej skomplikowane i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Ilu finansistów tyle odpowiedzi. Jednakże jest pewna nadrzędna zasada, której trzeba się zawsze trzymać. Trzeba oszczędzać w taki sposób, aby to rozumieć. Nie każdy ma finansowe wykształcenie i nie ma w tym nic złego, jednakże nie każdy powinien oszczędzać pieniądze inwestując w fundusze Venture Capital, ponieważ nie dla każdego jest jasne, w jaki sposób takie fundusze działają.
Najbezpieczniejszą metodą oszczędzania, która jest polecana dla tych, którzy nie mogą się zdecydować na rodzaj oszczędzania jest odkładanie odpowiedniego procentu z każdej wypłaty, na dedykowane konto – najlepiej oprocentowane. Może być to również wpłata na lokatę, która będzie działała na zasadzie procentu składanego.

DLA ZNAWCÓW
Ktoś, kto zna się na konstrukcji rynków finansowych może sobie pozwolić na bardziej agresywne oszczędzanie niż tylko odkładanie środków pieniężnych na odpowiedni rachunek. Może się pokusić na inwestycje giełdowe, które mogą mu pomóc pomnożyć jego oszczędności. Innym, bezpieczniejszym sposobem jest inwestowanie w obligacje skarbu państwa, które charakteryzują się wyższą zyskownością niż prosta lokata, a ich bezpieczeństwo przy tym jest niemal tak samo wysokie, jak w przypadku najprostszej lokaty bankowej, gwarantowanej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here