W świecie, w którym każdy z nas ma niemal na okrągło dostęp do telefonu komórkowego, komputera oraz internetu mogłoby się wydawać, że praca przez internet jest czymś, co każdy z nas powinien rozważyć. Jest to szczególnie atrakcyjne dla młodych ludzi, którzy uważają, że praca przez internet jest dla nich stworzona. Czy aby na pewno?
WEDŁUG PRAWA
Pracę przez internet reguluje wiele ustaw, w zależności od obszaru działania. Jeśli świadczymy nasze usługi jednemu pracodawcy, z którym wiąże nas umowa o pracę, możemy mówić o telepracy, która ma swoje miejsce w Kodeksie Pracy. Najczęściej w ten sposób pracują osoby, które muszą łączyć obowiązki rodzinne z pracą na etacie. Są to matki wracające po urlopie macierzyńskim do pracy na pełen etat, czy też osoby, które przechodzą rekonwalescencję w swoim domu po przebytej chorobie lub wypadku.
DLA INFORMATYKÓW
Praca przez internet wydaje się być stworzona dla wszystkich tych, którzy zajmują się systemami informatycznymi. W końcu nie potrzebują oni fizycznego kontaktu z użytkownikiem w wielu przypadkach. Większość wykonywanej przez nich pracy realizowana jest zdalnie i nie ma większej różnicy, czy dany informatyk pracuje ze swojego biura w firmie, z domu, czy może nawet z Indii. Dzisiaj internet jest tak powszechny, że wiele osób może wykonywać swoją pracę z każdego miejsca na ziemi.
DLA GRAFIKÓW
Podobnie sprawa ma się z grafikami, którzy większość czasu spędzają przy biurku z komputerem. Nawet wszystkie szczegóły danego projektu mogą omówić z kontrahentem przez internet, za pomocą tekstowego komunikatora, czy też takiego wyposażonego w wideo.
CZY DLA WSZYSTKICH?
Praca przez internet ma swoje ograniczenia, nie tylko ze względu na wykonywany zawód ale również ze względu na predyspozycje pojedynczych osób. Samodzielna praca, w momencie w którym szef nie stoi nad głową jest w pewien sposób trudna, ponieważ niektórym ludziom trudno wymagać terminowości i rzetelności od samych siebie. Robota idzie niektórym dużo lepie, gdy ktoś obcy od nich wymaga.