Szykując się do kupna nieruchomości, musisz przygotować się na to, że całkowite koszty zakupu mieszkania będą wyższe niż cena samego lokalu. Ma to związek z opłatami, jakie należy uiścić np. w kancelarii notarialnej, za wpisy do księgi wieczystej czy podatek od czynności cywilno-prawnych. Sprawdź, za co jeszcze musisz zapłacić, kupując mieszkanie.

Podatek od kupna mieszkania

Koszty przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego i rynku wtórnego nieco się różnią. Mieszkania od dewelopera uchodzą za droższe niż mieszkania z rynku wtórnego, jednak kupując nowy lokal, nie ma konieczności uiszczenia opłaty za podatek od czynności cywilno-prawnych. W przypadku mieszkań używanych opłata za podatek od kupna mieszkania wynosi zawsze 2% wartości kupowanej nieruchomości. Należy przygotować się na tę okoliczność i zabezpieczyć odpowiednią sumę pieniędzy.

Koszty przy zakupie mieszkania związane z księgą wieczystą

Nabywając nieruchomość z rynku pierwotnego, należy złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej. Koszt złożenia wniosku to 60 zł. Zdarza się, że i mieszkania z rynku wtórnego nie posiadają księgi. Należy wystrzegać się kupowania mieszkania bez księgi wieczystej – taki dokument opisuje status prawny nieruchomości, więc poniekąd zabezpiecza interesy kupującego. Przed zakupem mieszkania dokładnie przeanalizuj jej treść. Poza tym, jeśli zaciągasz kredyt hipoteczny, posiadanie księgi wieczystej będzie konieczne, aby w dziale IV zamieścić wpis dotyczący hipoteki.

Inne czynności związane z księgą wieczystą, które wymagają opłaty to:

  • wpis dotyczący prawa własności nieruchomości – 200 zł,
  • wpis hipoteki do rejestru (w przypadku zaciągania kredytu) – 200 zł,
  • podatek od wpisu hipoteki – 19 zł.

Opłaty notarialne

Transakcje na rynku nieruchomościowym wiążą się z koniecznością korzystania z usług notariuszy. Opłaty, które pobierają, nie podlegają zasadom regulowanym prawnie, a jedynie pewnym ogólnym schematom, dlatego aby obniżyć koszty transakcyjne, warto ustalić indywidualne stawki.

Sporządzenie umowy kupna-sprzedaży przez notariusza obciążone jest tak zwaną taksą notarialną. Wysokość taksy uzależniona jest od ceny nieruchomości. Umownie przyjmuje się, że przy kupnie mieszkania, którego cena mieści się w przedziale 60 000 – 1 000 000 zł, taksa notarialna obliczana jest według wzoru: 1 010 zł + 0,4% nadwyżki od 60 000. Dla przykładu – kupując mieszkanie za 250 000 zł, nadwyżka wynosić będzie 190 000 zł, a 0,4% tej kwoty da 760 zł. Wysokość taksy notarialnej będzie więc wynosiła 1 770 zł (760 + 1010).

Inną opłatą, którą należy uiścić u notariusza, jest opłata za odpis aktu notarialnego, która wynosi zwykle 10-20 zł (będziesz potrzebować 1-2 odpisów).

Prowizja dla agencji nieruchomości

Jeśli chcesz skorzystać z usług agencji nieruchomości, do planowanego budżetu na wydatki związane z zakupem mieszkania dolicz kwotę w wysokości 2-4% wartości mieszkania. Na tyle średnio oblicza się prowizję dla pośredników nieruchomości. Aby zaoszczędzić, zdecyduj się na bezpośrednie kupno mieszkania i spróbuj poszukać mieszkania na własną rękę. Będzie to wymagało od Ciebie więcej czasu i cierpliwości, jednak pozwoli zatrzymać w kieszeni nawet kilka tysięcy złotych. Więcej porad w tym temacie znajdziesz w tym artykule:  Bezpośrednie kupno mieszkania – 7 praktycznych wskazówek

Opłaty związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego

Zaciąganie w banku kredytu hipotecznego, również może wiązać się z poniesieniem kilku dodatkowych kosztów. Banki pobierają zwykle tak zwane prowizje kredytowe w wysokości około 2% wartości mieszkania. Często należy też wykupić ubezpieczenie kredytu, którego koszty są uzależnione od indywidualnych stawek banków.

___

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here