Jak unikać bólu kręgosłupa pracując przy komputerze?

Praca siedząca nie jest nigdy zbyt korzystna dla naszego organizmu. Niestety obecnie praktycznie w każdej branży wymaga się korzystania z komputera, czyli przesiadywania przed biurkiem określoną ilość czasu dziennie. Do tego większość nas używa tych przydatnych urządzeń w domu, również w pozycji siedzącej. Na tym znaku czasów mocno cierpi nasz kręgosłup. Nie jest przystosowany do takiego spędzania czasu, w pozycji siedzącej czuje się po prostu źle. Żeby uniknąć pogarszania się zdrowia, zacznij działać już dzisiaj.

Jak unikać bólu kręgosłupa pracując przy komputerze?

Ćwiczenia dla zdrowia kręgosłupa

Chociaż bardzo ciężko jest zmienić nawyki związane np. z pracą czy rozrywką przed komputerem, można wdrożyć odpowiednią aktywność fizyczną do swojego życia. Pamiętaj, że jeśli nie musisz siedzieć bez przerwy w jednej pozycji, staraj się co godzinę robić przerwę i ruszać się. Poniżej opisane metody będą też świetnym rozwiązaniem dla ludzi spędzających pracę w zamkniętych pomieszczeniach i oczywiście z komputerami. Nawet jeśli nie masz zbyt długich przerw, zdążysz wykonać ten zestaw ćwiczeń:

Ćwiczenie 1. Usiądź wygodnie i bardzo prosto, oprzyj plecy o oparcie. Złącz dłonie i wyciągnij ręce do przodu. Spleć ze sobą palce i odwróć dłonie tak, by znajdowały się od strony zewnętrznej. Nie odrywając pośladków od krzesła i dolnej części pleców od oparcia, wyciągaj splecione dłonie jak najdalej przed siebie, utrzymując tę pozycję ok. 10 – 20 s. Rozłącz dłonie, wróć do poprzedniej pozycji, rozluźnij się. Powtórz ćwiczenie jeszcze dwukrotnie.

Ćwiczenie 2. Mniej więcej to samo, tylko na stojąco. Ustaw się w prostej pozycji, wyciągnij ręce w górę, złącz je, spleć dłonie, odwróć na zewnątrz. Postaraj się jeszcze je wyciągnąć w tej pozycji na ile możesz bez odrywania stóp od ziemi. Utrzymaj pozycję ok. 10 s., wróć do poprzedniej, rozluźnij się. Możesz również powtórzyć ćwiczenie dwukrotnie.

Ćwiczenie 3. Usiądź lub stań w idealnie prostej pozycji. Załóż ramiona za głowę. Chwyć jedną ręką łokieć drugiego ramienia i ciągnij lekko do wewnątrz aż do uzyskania napięcia mięśni. Utrzymaj około 10 s. pozycję, wróć do poprzedniej. Powtórz ćwiczenie, używając tym razem drugiej ręki i chwytając przeciwne ramię.

Ćwiczenie 4. Przyjmij wygodną pozycję siedzącą i weź głęboki oddech. Na wdechu podnieś ręce do góry trzymając je blisko głowy. Po około pięciu sekundach zacznij delikatnie opuszczać ręce jednocześnie wydychając powietrze. Ćwiczenie możesz powtórzyć jeszcze trzykrotnie.

Ćwiczenie 5. Usiądź prosto, załóż ramiona za głowę i złap się za ręce. Chwyć się za dłonie i przeciągaj je raz w lewo raz w prawo z odczekaniem około dziesięciu sekund jednocześnie skręcając głowę w stronę przeciwną do tej, w którą odginasz dłoń. Wykonaj ćwiczenie drugi raz, zmieniając strony. Powtórz.

Ćwiczenie 6. Wyciągnij ręce przed siebie, złóż dłonie tak jak do modlitwy, palce kieruj stale w górę. Nie zmieniając położenia dłoni, obniż ramiona przynajmniej na kilka centymetrów. Wytrzymaj pozycję przez kilkanaście sekund. Rozłącz dłonie. Powtórz ćwiczenie.

Drugi wariant tego ćwiczenia. Złączone dłonie ustaw palcami w dół. Reszta podobnie jak wyżej.

Ćwiczenie 7. W pozycji siedzącej podnieś jedną rękę, drugą opuść. Tę podniesioną wyciągaj jakby z zamiarem schwycenia czegoś znajdującego się u góry. Pozostań cały czas w pozycji siedzącej, ręką opuszczoną „ściągając” ciało w kierunku ziemi. Po około 10 s. wróć do swobodnej pozycji, powtórz ćwiczenie zamieniając ręce.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here