Kredyt hipoteczny, jest największy kwotowo, jeśli chodzi o kredyty udzielane zwykłym ludziom. Banki udzielają go pod zastaw domu czy mieszkania. Aby nie stracić mieszkania, lub nie spłacać zawyżonych odsetek od pożyczonego kapitału, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny?

WALUTA
W ostatnich latach coraz głośniej jest o kredytach hipotecznych denominowanych we frankach szwajcarskich. Pierwsza zasada każdego prawdziwego finansisty brzmi: „pożyczaj w walucie w której zarabiasz”. Oznacza to, że Polacy nie powinni brać kredytu w obcych walutach, jeśli nie znają się na rynkach finansowych i nie mają pojęcia jak się zabezpieczyć przed zmiennym ryzykiem kursowym oraz procentowym. Na przekór wszystkim, taki kredyt dużo bardziej się opłaca brać, gdy kurs waluty jest wysoki, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo że spadnie. Jeśli weźmiemy kredyt w momencie aprecjacji waluty krajowej, to możemy być pewni, że w czasie życia naszego kredytu hipotecznego, który często trwa kilkadziesiąt lat, nasza waluta się osłabi i będziemy zmuszeni do zapłacenia dużo wyższych odsetek.

WYSOKOŚĆ
Należy wziąć tyle pieniędzy ile potrzebujemy. Nie należy słuchać doradców pracujących w banku, ponieważ oni chcą przede wszystkim zwiększyć sprzedaż. Jeśli weźmiemy kredyt na górnej granicy naszej zdolności kredytowej, to może się okazać, że nawet małe i przejściowe problemy finansowe w naszym gospodarstwie domowym mogą nas pogrążyć. Nawet mała zwłoka w zapłacie należnych rat bankowi może doprowadzić do tego, że stracimy nasz dom czy też mieszkanie, gdyż zabezpieczenie hipoteczne działa w ten właśnie sposób. Jeśli klient nie jest w stanie spłacić swojego kredytu, to bank zajmuje nieruchomość, która została objętą hipoteką.

Kredyt hipoteczny jest na tyle wysoki oraz ważny w naszym życiu, że warto się dobrze przygotować do tego, aby podpisać z bankiem długotrwałą umowę kredytową. Nawet mały i z reguły nieistotny błąd który popełnimy podczas negocjacji z bankiem może nas bardzo dużo kosztować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here