Normy OHSAS 18001 / PN-N 18001 poprawiające bezpieczeństwo i higienę pracy mogą być wprowadzone do firm różnej wielkości i z różnych branż. Ich celem jest zmniejszenie ryzyka wypadków podczas pracy oraz występowania chorób zawodowych.
Norma OHSAS 18001 i jej polski odpowiednik PN-N 18001 dotyczą systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Norma OHSAS jest międzynarodowa.
Korzyści dla firmy z wdrożenia norm OHSAS 18001/ PN-N 18001
System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy OHSAS 18001/ PN-N 18001 wymaga wprowadzenia rozwiązań zapobiegających wypadkom w pracy i chorobom zawodowym. Oznacza to często konieczność modernizacji środowiska pracy, ale przynosi wymierne efekty w postaci bardziej wydajnego działania i wzrostu zadowolenia pracowników.
System ten wymaga też przeprowadzenia szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, by zwiększyć świadomość pracowników na temat możliwych rodzajów zagrożeń. Powinni oni zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z niewłaściwym postępowaniem np. z maszynami czy urządzeniami.
Korzyścią z wprowadzenia normy OHSAS 18001 jest zmniejszenie liczby wypadków w pracy. Dla organizacji wdrażającej ten system profitem są mniejsze wydatki na ubezpieczenia pracowników. Mniejsza liczba wypadków to także mniej środków niezbędnych do wypłaty odszkodowań.
Zmiany zgodne z normami OHSAS 18001/PN-N 18001 powodują, że firma staje się miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla pracowników. Dzięki temu pracują oni wydajniej, zwiększając zyski przedsiębiorstwa. Jest to też duża zaleta dla przyszłych pracowników, którzy chętnie podejmują zatrudnienie w miejscach stwarzających dobre warunki pracy.
Procedura stosowania norm OHSAS 18001/ PN-N 18001
Wdrażanie Systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy powinno rozpocząć się od wstępnego audytu. Należy przeanalizować aktualny system bezpieczeństwa i higieny pracy, określić jego słabe i mocne strony. Kolejnym krokiem jest ustalenie celów BHP oraz opracowanie nowych systemów adekwatnych do potrzeb danej firmy.
Pomocą w przygotowywaniu firmy do audytu certyfikującego zajmują się różne organizacje, w tym doradczo-szkoleniowe. Certyfikat potwierdzający wdrożenie norm OHSAS 18001/ PN-N 18001 po przeprowadzeniu własnego audytu wydaje niezależna jednostka certyfikująca, np. Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.
To, czy normy są przestrzegane, jest sprawdzane co roku przez jednostkę certyfikującą. Wykryte nieprawidłowości mogą prowadzić do zawieszenia lub cofnięcia certyfikatu.