Wielu managerów i właścicieli firm nie docenia ogromnej roli indywidualnej motywacji pracowników. Niestety, karnet na siłownię czy prywatna opieka medyczna to obecnie zbyt mało, aby zbudować i utrzymać wysoki poziom zaangażowania.

W artykule podpowiemy, jak skutecznie motywować zespół, bazując na indywidualnym podejściu. Sprawdzimy również, w jaki sposób dostosować benefity do potrzeb i oczekiwań konkretnych pracowników.

Motywacja indywidualnego pracownika może być dla managera zdecydowanie większym wyzwaniem, niż zmotywowanie całego teamu. Aby proces ten miał szansę na sukces, nie obejdzie się bez dobrego poznania podwładnego. Nie chodzi tu jednak o nadmierne spoufalanie czy budowanie przyjacielskich więzi. Wystarczy, że będziesz miał o nim podstawowe informacje, poznasz wyzwania, z którymi aktualnie się zmaga, a od czasu do czasu porozmawiasz z nim o sprawach nie związanych z pracą.

Osoba, która ma świadomość, że jest dla Ciebie jedynie kolejnym nazwiskiem lub numerem na liście nigdy nie będzie odpowiednio zmotywowana.

Pokaż sukcesy

Skuteczna motywacja angażuje nie tylko umysł, ale również serce pracownika. Aby osiągnąć taki cel pokaż członkom swojego zespołu, że ich wkład w budowanie sukcesu firmy ma znaczenie.

W jaki sposób możesz tego dokonać? Stawiając przed nimi konkretne zadania wytłumacz, dlaczego są tak ważne, na co wpłyną i jaki efekt pozwolą osiągnąć.

Nic nie działa na pracownika tak demotywująco, jak świadomość, że jego praca jest zupełnie bezcelowa i nie ma większego sensu.

Mądrze rozdzielaj obowiązki

Jeśli zadaniem kreatywnego, twórczego i pomysłowego pracownika będzie tworzenie i wypełnienia tabelek z liczbami, może być pewien, że jego motywacja umrze śmiercią naturalną. Nawet pomimo wielu prób reanimacji.

Kluczem do efektywności i zaangażowania pracowników jest bowiem dobry podział obowiązków i obsadzenie poszczególnych osób w optymalnych dla ich osobowości i talentów rolach.

Pracownik, który lubi to co robi, wykorzystując przy tym swoje mocne strony będzie wykonywał swoje obowiązki naprawdę dobrze. A jego wewnętrzna motywacja będzie odpowiednio wysoka.

Doceniaj nie tylko zespół

Managerowie, stojący na czele teamów, często popełniają 1 kluczowy błąd. Chwaląc pracę zespołową, zapominają uznać osiągnięcia poszczególnych jego członków. Zwłaszcza tych, którzy w największym stopniu przyczynili się do sukcesu. Dla najlepszych graczy nieustanne słuchanie o grupowym wysiłku, który przełożył się na sukces może być bardzo demotywujące.

Jeśli chcesz wywrzeć piorunujące wrażenie, doceń najlepszych pracowników w obecności szerszego grona osób. Może to być pochwała wygłoszona na zebraniu wszystkich pracowników działu, gratulacje umieszczone w intranecie lub e-mail z podziękowaniem, przesłany również do wiadomości pozostałych członków teamu.

Nagradzaj inicjatywę

Nie pozwól, aby pracownicy wykonywali jedynie odgórnie zlecone obowiązki. Spróbuj rozbudzić w nich inicjatywę, prowokuj do szukania innowacyjnych rozwiązań i ciekawych pomysłów. Nagradzaj sukcesy. W jaki sposób? Np. poprzez premie finansowe lub atrakcyjne benefity. Najlepiej takie, które będą dla nich wyjątkowo atrakcyjne. Możliwość zdobycia wyjątkowo pożądanej nagrody przełoży się bowiem na zwiększenie zaangażowania i aktywności.

Zadaj o indywidualny program benefitów

Kluczem do skutecznej motywacji pracowników jest również indywidualny, szyty na miarę program benefitów. Nie można oczekiwać przecież, że pani Agnieszka z kadr ucieszy się z tego samej nagrody która zachwyci pana Dariusza z działu IT.

Jeśli chcesz zapewnić swoim pracownikom maksymalnie dostosowany do ich potrzeb program motywacyjny, sięgnij po karty podarunkowe Sodexo.

Karty podarunkowe Sodexo to nowoczesny podarunek, który zaspokoi różnorodne potrzeby pracowników. Twoi podwładni będą mogli samodzielnie wybrać sobie prezenty i zrealizować transakcję w ponad 300 000 punktach akceptujących w całej Polsce.Ta sprawdzona usługa motywacyjna od lat cieszy się popularnością wśród pracowników i pracodawców. Nie wymaga konfekcji, jest łatwa w obsłudze i możesz ją zamówić nawet w ostatniej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here