Ktoś, kto pierwszy raz chce wziąć kredyt musi się najpierw dowiedzieć, czy jest coś, na co przede wszystkim zwracają uwagę banki – zdolność kredytowa. Jest to nic innego, jak zdolność kredytobiorcy do spłacania swoich zobowiązań w przyszłości.

JAK POPRAWIĆ ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ?
Pierwszym czynnikiem, na który trzeba zwrócić dużą uwagę jest to, aby nie mieć niespłaconych zobowiązań. Jeśli spóźnimy się choć raz ze spłatą raty kredytu, zostanie to odnotowane, co może nam utrudnić wzięcie kredytu w przyszłości.
Ponadto warto zrezygnować z karty kredytowej, jeśli nie jest nam niezbędna. Nawet jeśli aktualnie nie mamy zaciągniętego długu na karcie, to jeśli będziemy ubiegać się o kredyt, bank może uznać, że w każdej chwili jesteśmy zaciągnąć zobowiązanie, którego możemy nie spłacić, co również weźmie pod uwagę.

BIK
Biuro Informacji Kredytowej przechowuje wszelkie informacje na temat spłacanych kredytów w naszym kraju. W oczach banku, który ma nam udzielić kredytu, dużo lepiej będzie wyglądał ktoś, kto miał już kiedyś kredyt i spłacił go w terminie, niż ktoś, kto przychodzi po kredyt po raz pierwszy. W związku z tym warto od czasu do czasu kupić coś na kredyt, nawet jeżeli mamy na ten cel zabezpieczone środki własne. Jest to szczególnie istotne w momencie, w którym mamy w planach średnio okresowych wzięcie dużego kredytu, na samochód czy też mieszkanie. W takim przypadku, odsetki, które wcześniej zapłacimy, zwrócą się nam z nawiązką, gdyż jako osoba spłacająca kredyt w terminie w przeszłości, dostaniemy lepsze warunki dużego kredytu.

DODATKOWE ZABEZPIECZENIE
Aby poprawić jeszcze bardziej zdolność kredytową, warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie kredytu. Takim zabezpieczeniem może być na przykład mieszkanie kogoś z rodziny. Im droższe takie mieszkanie, tym wyższa nasza zdolność kredytowa.

Podsumowując, nie warto spóźniać się nawet z małymi ratami kredytu, ponieważ w przyszłości może to rzutować na naszą zdolność kredytową i w konsekwencji uniemożliwić nam wzięcie kredytu, którego potrzebujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here