Kupując auto z drugiej ręki, nigdy nie wiesz, jakie są prawdziwe powody sprzedaży, kiedy auto odmówi posłuszeństwa i czy jego historia, jest zgodna z prawdą. W artykule podpowiemy na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego auta. Dzięki naszym radom unikniesz błędnej decyzji i jej długofalowych, często kosztownych konsekwencji.
Kupno samochodu używanego często bywa transakcją stosunkowo ryzykowną. Zanim zdecydujesz się na dokładniejsze sprawdzenie stanu technicznego auta, zadbaj o podstawy. Jeśli samochód został kupiony w polskim salonie, szereg informacji na jego temat znajdziesz w bazie CEPiK, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zupełnie za darmo będziesz mógł wygenerować raport, zawierający takie informacje jak:
- daty badań technicznych,
- ostatni zarejestrowany stan licznika,
- datę pierwszej rejestracji,
- sprzedaż pojazdu w kolejnych latach,
- daty wydania dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu,
- zgłoszenie kradzieży auta.
Aby wygenerować raport będziesz potrzebował:
- numeru rejestracyjnego samochodu,
- numeru VIN,
- daty pierwszej rejestracji.
Jeśli auto zostało sprowadzone z zagranicy, informacji na jego temat dostarczy Ci numer VIN. Korzystając z ogólnodostępnych serwisów internetowych będziesz mógł sprawdzić:
- rok i miejsce produkcji pojazdu,
- przebieg,
- rejestr przeglądów,
- specyfikację techniczną oraz kody wyposażenia,
- dane na temat wypadków i szkód,
- czy auto nie zostało skradzione.
Dokładnie obejrzyj auto z zewnątrz
Dokonując zewnętrznych oględzin auta, zwróć szczególną uwagę na:
- uszkodzenia karoserii,
- ślady rdzy,
- symetrię karoserii,
- stan szyb, opon i świateł,
- stan techniczny drzwi.
Poproś o dowód rejestracyjny i ważne OC
Choć wielu kierowców zupełnie o tym zapomina, podczas oglądania auta należy sprawdzić, czy ma ono ważny dowód rejestracyjny, przegląd techniczny oraz polisę OC.
Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz jazdę próbną. Bez ważnych dokumentów nie będziesz mógł przetestować samochodu
Odwiedź serwis
Jeśli zewnętrzny stan auta jest satysfakcjonujący, a jego dane zostały sprawdzone w internetowych rejestrach, zarezerwuj czas na wizytę w warsztacie samochodowym lub stacji kontroli pojazdów. Choć za taką usługę będziesz musiał zapłacić, warto potraktować ją jako inwestycję. Może się bowiem okazać, że wydając 200 zł ustrzeżesz się przed znacznie wyższymi wydatkami.
Pamiętaj, jeśli kompletnie nie znasz się na motoryzacji, zabierz ze sobą eksperta, najlepiej mechanika. Dzięki zaufanemu wsparciu możesz być pewien, że pracownik serwisu nie będzie próbował naciągnąć Cię na dodatkową naprawę, która tak naprawdę nie jest potrzebna.
Kupno samochodu używanego – uważaj na „okazje”
Znalazłeś auto, którego cena wynosi aż 3000 zł mniej niż ceny podobnych modeli? Właściciel wyjaśnił Ci, że taka różnica jest spowodowana koniecznością jak najszybszej sprzedaży pojazdu?
Choć taki scenariusz jest prawdopodobny, istnieje ogromna szansa, że jego argumentacja ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Bardzo często „atrakcyjne okazje cenowe” mają drugie dno. Może to być np. stale psujący się silnik. Oszczędności na takiej transakcji będą więc pozorne.
Znajdź odpowiednie finansowanie
Jeśli kupno samochodu używanego planujesz sfinansować kredytem, znajdź optymalną, dostosowaną do Twoich potrzeb ofertę. Zależy Ci na minimalnej ilości formalności i niskim oprocentowaniu? Sięgnij po Standard Kredyt na auta używane, oferowany przez Toyota Bank. Aby go uzyskać nie musisz nawet odwiedzać banku – decyzję otrzymasz nawet w ciągu godziny od wypełnienia wniosku kredytowego.