Przy projektowaniu nowych magazynów konieczne jest zidentyfikowanie możliwości i oczekiwań związanych z jego prowadzeniem oraz z charakterem firmy, która ma z niego skorzystać. Jak dokładnie planuje się nowe magazyny?

Magazyn stanowi dla firmy bardzo ważny element łańcucha logistycznego. Przechowywane w nim towary są przekazywane do różnych odbiorców i powinny być dostarczane do nich jak najszybciej. Magazyn powinien również pozwalać na łatwe wyszukanie potrzebnych towarów oraz na ich zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi.

Aktualnie planowanie magazynu prowadzą specjalistyczne firmy. Dzięki znajomości danych dotyczących towarów oraz liczby zamówień są w stanie przygotować kompleksowy projekt przestrzeni magazynowej, która będzie wspierała zasady prawidłowego przepływu materiałów. Co dokładnie bierze się wtedy pod uwagę?

Liczba pozycji asortymentowych

Pod pojęciem liczby pozycji asortymentowych określa się wszystkie produkty przechowywane w magazynie. Wiedza na temat ich liczby jest kluczowa, ponieważ pozwala na określenie przestrzeni potrzebnej do ich składowania.Informacje o typie pozycji asortymentowych pozwalają także przygotować takie przestrzenie, które zapewnią maksymalną funkcjonalność oraz ochronę.

Metody składowania

W magazynach najczęściej składuje się towary na paletach, ale niekiedy konieczne jest również zapewnienie miejsca dla towarów niespaletyzowanych. Dobór odpowiednich metod składowania ma kluczowe znacznie dla efektywności prowadzenia magazynu. Aktualnie, oprócz standardowych regałów, do wyboru są również bardziej zaawansowane systemy pozwalające na automatyzację prowadzenia prac magazynowych. Dzięki nim składowanie towarów jest łatwiejsze, szybsze i bezpieczniejsze.

Profil zamówień

Przy planowaniu magazynu bierze się również pod uwagę profil zamówień – ma on duży wpływ na kształt i proces projektowania przestrzeni. Sposób realizacji zamówień wpływa na sposób składowania produktów, co wpływa także na środki używane transporcie wewnętrznym, metody przeładunkowe, stosowane systemy składowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here