W dzisiejszych czasach niewiele jest osób, które trzymają pieniądze w domu w przysłowiowej skarpecie. Zdecydowana większość ludzi gromadzi środki finansowe w banku. Konto osobiste, do którego mamy kartę płatniczą i dostęp przez Internet jest bardzo wygodną opcją. Nie musimy nosić przy sobie gotówki, zakupu możemy dokonać o każdej porze dnia i nocy płacąc kartą lub przelewem.

Zwykle jednak konto osobiste jest oprocentowane bardzo nisko lub wcale. Dlatego jeśli chcemy, aby zgromadzone przez nas środki pieniężne „pracowały” najlepiej będzie jeśli umieścimy je na koncie oszczędnościowym lub lokacie. W wyborze jednej z tych dwóch opcji pomoże zdecydować to, czy wolimy mieć łatwy dostęp do zgromadzonych środków, ale zarobić mniej, czy chcemy zarobić więcej, ale liczymy się z tym, że nie będziemy mieli przez jakiś czas dostępu do pieniędzy. Konto oszczędnościowe zwykle jest oprocentowane wyżej niż konto osobiste, jednak mniej niż lokata. Przewaga konta oszczędnościowego nad lokatą jest taka, że mamy łatwy dostęp do pieniędzy.

Nie możemy dokonywać przelewów zewnętrznych bezpośrednio z konta oszczędnościowego, ale możemy przelać środki na nasze konto osobiste. Płatność kartą dokonywana jest z konta osobistego, dlatego też nasze pieniądze są bardziej bezpieczne na koncie oszczędnościowym (gdyby na przykład karta wpadła w niepowołane ręce). Z kolei lokata jest oprocentowana najwyżej z tych trzech opcji, ale musimy liczyć się z tym, że środki zostaną „zamrożone” na czas jej trwania. Wybór jednej z tych form zależy od nas.

Faktem jest, że konto oszczędnościowe i lokata są najbardziej pewnym sposobem inwestowania pieniędzy. Istnieją jeszcze inne formy inwestowania, na których można zarobić dużo większe pieniądze, ale obciążone są też znacznie wyższym ryzykiem.

Biznes i finanse – http://www.investray.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here