produkcja pudelek

Pudełka tekturowe otaczają nas praktycznie wszędzie – od ekskluzywnych pojemników, aż po pudełka na pizzę przez opakowania po produktach w sklepie lub kupowanych nawet do przeprowadzki. Jak produkuje się opakowania tekturowe? Poznaj proces technologiczny i wykorzystywane materiały, które mają wpływ na końcowy efekt.

Zanim powstanie pudełko – rodzaje tektur i papieru

Zadając sobie pytanie „jak się produkuje pudełka tekturowe”, należy zacząć od tego, czym jest tektura i jakie są jej rodzaje.

Tektura powstaje między innymi z makulatury i ścieru drzewnego, gdzie po obróbce termicznej i chemicznej staje się warstwą papierniczą, gotową do dalszej obróbki. Następnie przechodzi ona procesy sklejania od dwóch do siedmiu warstw, dające finalny produkt. Im więcej warstw, tym sztywniejsza tektura. Wyróżnia się także tekturę falistą i litą – w przypadku pierwszej z nich znany jest dodatkowy podział na falę B, C, lub E nazywaną również mikrofalą. Tektury mające od pięciu lub siedmiu warstw posiadają kombinacje kilku typów fal. 

Najpopularniejsze tektury i ich charakterystyka:

tektura trzywarstwowa gładka biała lub beżowa – jedną z najczęściej stosowanych tektur jest tektura trzywarstwowa, która jest wytrzymała i estetyczna. Dzięki temu, że do jej produkcji nie wykorzystuje się makulatury, jest ekologiczna i może być ponownie przetwarzana (poddawana recyklingowi).

tektura czterowarstwowa prążkowana biała, beżowa lub czarna – używana do produkcji opakowań efektownych, sztywnych, jednak uniemożliwia nakładanie na nią nadruku po zewnętrznej stronie.

Rodzaje i zastosowanie pudełek tekturowych

Pudełka z tektury są stosowane w przemyśle spożywczym, w gastronomii, cukiernictwie. Wytwarza się także, pudełka introligatorskie, opakowania zbiorcze czy jednostkowe pudła tekturowe w innych gałęziach przemysłu. Sama tektura jest również wykorzystywana przez introligatorów i w druku offsetowym czy fleksograficznym.

Kartony są używane w magazynach jako kartony paletowe, kontenery, nadstawki itd. Są niezbędne na poczcie i w firmach kurierskich oraz w biurach. Produkty ozdobne są natomiast idealne na prezent. Biorąc pod uwagę różnorodność przemysłu i gospodarki, opakowania z tektury pozostają w powszechnym użyciu i trudno przywołać wszystkie wykorzystujące je podmioty. 

Jak się produkuje opakowania tekturowe

Proces powstawania pudełka zaczyna się zawsze od projektu. Specjaliści otrzymują produkt lub konkretne wytyczne, dotyczące m.in. dystrybucji i transportu. W przypadku nietypowych produktów lub dużych zleceń, produkcja pudełek tekturowych rozpoczyna się od stworzenia prototypu, dzięki któremu sprawdza się, czy proces projektowy spełnił swoje założenia.

Następnie przygotowana wcześniej tektura lub papier trafiają na maszynę sztancującą z wykrojnikiem do cięcia, który jest dedykowany do danego typu wyrobu. Jedna sztuka może być wykorzystana nawet do produkcji kilku tysięcy opakowań. Na tym etapie dodawane są wszelkie bigowania umożliwiające złożenie pudełek. Następnie trafiają one do sekcji wypychającej, gdzie pozbywa się zbędnego materiału. Później z jednego arkusza wyrywa się pojedyncze opakowania.

Po wycięciu danego kształtu opakowania, następuje dodawanie elementów zwiększających atrakcyjność opakowania takich jak nadruki itd. (w niektórych procesach produkcji są one dodawane jeszcze przed cięciem). Często okleja się również wierzchnią warstwę kartonu cienkim papierem – ta czynność jest nazywana kaszerowaniem i ma na celu poprawę wyglądu pudełka i jego odporności na wilgoć.

W końcowym etapie pudełko trafia na sklejarkę, na której jest sklejane i składane w taki sposób, by umożliwić jego łatwe otwarcie. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich produktów – niektóre posiadają elementy umożliwiające złożenie ostatecznego produktu.

Produkcja kartonów – jak zacząć?

Pudełka kartonowe towarzyszą nam od dziesięcioleci i nie wygląda na to, żeby miało się to zmienić. Ich liczne zalety sprawiają, że coraz więcej firm potrzebuje wykrojników i projektów dających możliwość bezpiecznego transportu produktów czy wsparcia działań marketingowych. Oferujemy pomoc w projektowaniu opakowań, wykonanie wykrojników lub prototypów pudełka. Zapraszamy do kontaktu33 432 2892.

W ofercie producenta wykrojników Big Plus znajdują się m.in. wykrojniki do kartonu, wykrojniki do tektury falistej czy regeneracja wykrojników. Sprawdź także co można ciąć wykrojnikiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here