Czym wyróżnia się dysk SSD

Zakup odpowiednich komponentów komputerowych wymaga znajomości ich podstawowych zalet i wad, a także specyfikacji. Przyjrzyjmy się dyskom SSD i temu, dlaczego zdominowały rynek magazynów danych w XXI wieku.

Czym jest dysk wykonany w technologii SSD

Napęd SSD to urządzenie pamięci masowej (tj. magazyn danych), który wykonany został z wykorzystaniem technologii pamięci flash (podobne rozwiązanie znajdziemy także w przypadku np. pendrive’ów). Służy on do magazynowania danych i bierze czynny udział w ich obsłudze przez inne komponenty komputera – np. procesor, kartę graficzną etc. Dyski SSD zwane są także dyskami półprzewodnikowymi. To, co je wyróżnia, to przede wszystkim bardzo spójna i trwała konstrukcja. Zastosowanie pamięci flash w tzw. dyskach twardych przyniosło rozwiązanie wielu dotychczasowych problemów magazynów pamięci. Dane trzymane na dyskach SSD są znacznie bezpieczniejsze (dyskowi raczej nie grozi uszkodzenie mechaniczne), a sama szybkość obsługi danych jest znacznie wyższa, niż miało to miejsce do czasu opracowania pierwszych pojemnych modułów SSD.

Dysk SSD najczęściej podłączany jest do komputera za pomocą złącza SATA. To interfejs, który obsługiwany jest przez większość standardowych płyt głównych. Oferuje on jednak do pewnego stopnia ograniczoną przepustowość, dlatego w ostatnim czasie możemy spotkać się także z dostępnością sporej ilości dysków M.2. Są to niepozorne, niewielkie dyski, których przesył i odczyt danych jest naprawdę imponujący.

Czym dysk SSD różni się od HDD?

Główną zaletą dysku SSD jest to, że może on znacznie szybciej przetworzyć dany plik. Mowa tu o prędkościach wielokrotnie większych niż w przypadku HDD. Dlatego SSD są tak wartościowe przy obsłudze kluczowych procesów – np. operacji systemowych. Są one w stanie znacząco przyspieszyć funkcjonowanie danego komputera. Dysk SSD różni się od HDD na naprawdę wielu polach, jednak nie zawsze te różnice przemawiają na jego korzyść. Nie jest tak, że technologia HDD zupełnie odchodzi do lamusa, a SSD zdominują cały rynek pamięci masowej. HDD oferuje przede wszystkim tańszy dostęp do dużych przestrzeni dyskowych – np. 3, 4, 5 TB. W takiej sytuacji za SSD musielibyśmy nie tylko zapłacić fortunę, ale samych dysków trzeba by zamontować więcej – aktualnie nie ma powszechnie dostępnych dysków SSD o tak dużych pojemnościach.

Dysk SSD do laptopa – również w urządzeniach mobilnych to rozwiązanie ma sens

Dysk półprzewodnikowy może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które poszukują energooszczędnego, wydajnego i niewielkiego dysku do laptopa. Ostatnio dostępność modeli bazujących na samym magazynie HDD jest mocno ograniczona. Większość nowych laptopów ma albo samo SSD, często o sporej pojemności, np. dysk SSD 1 TB, albo sparowane ze sobą SSD i HDD.

Producenci wkładają dysk SSD do laptopa z wielu powodów – na pewno istotne jest to, że jest on mniej podatny na wstrząsy i potencjalne uszkodzenia powstające w trakcie transportu, a także ze względu na fakt, iż dyski SSD najczęściej mają format 2,5 cala, mniejszy od standardowego 3,5 cala stosowanego w przypadku HDD. Nie mówiąc o dyskach M.2, których rozmiary zupełnie nie przeszkadzają nawet w tych mniejszych konstrukcjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here