nawozy

W Polsce uprawiane są trzy gatunki łubinu: łubin żółty, łubin biały i łubin wąskolistny. Różnią się one wymaganiami glebowymi i powierzchnia zasiewów. W uprawie podobnie jak w innych gatunkach roślin uprawnych występują choroby. Jednak ich zwalczanie jest dość utrudnione ze względu na małą różnorodność środków ochrony roślin.

Jaka jest najważniejsza choroba łubinu?

Najczęściej występującą chorobą w łubinie żółtym i białym jest antraknoza łubinu. Źródłem choroby mogą być porażone resztki pożniwne, niezaprawiony i porażony materiał siewny oraz zarodniki konidialne pochodzące z powietrza. Infekcji sprzyja duże zagęszczenie łanu oraz wysoka wilgotność powietrza, przekraczająca 80%. Do infekcji dochodzi w ciepłe dni, gdy temperatura powietrza przekracza 20°C.

Z kolei w łubinie wąskolistnym największe znaczenie gospodarcze ma fuzaryjna zgorzel i więdnięcie łubiny. Źródłem choroby mogą być resztki pożniwne, porażone nasiona oraz grzybnia znajdująca się w glebie. Do intensywnego rozwoju choroby dochodzi w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności powierza, wynoszącej 28°C.

Skuteczne fungicydy stosowane w uprawie łubinu znajdziesz na: https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/fungicydy–c-001107.

Antraknoza łubinu

Sprawcą choroby jest Glomerella cingulata, a objawy choroby widoczne są na wszystkich częściach roślin uprawnych. Pierwsze objawy mogą występować już w momencie kiełkowania i wschodów. Jednak w tym okresie chorobie powinna ją ograniczać zaprawa nasienna. Choroba występująca w dalszej części sezonu wegetacyjnego wymaga zastosowania fungicydów.

Jak wyglądają objawy antraknozy łubinu?

Objawem choroby w wyższych fazach rozwojowych łubinu jest pastorałkowate zwinięcie młodych części roślin oraz ich więdnięcie, które jest widoczne w okresie zawiązywania kwiatostanów. Wraz z rozwojem choroby na łodygach pojawiają się plamy w kształcie soczewki, które moją najczęściej kolor jasnobrunatny lub łososiowy. Po wykształceniu strąków również na nich mogą pojawiać się objawy antraknozy łubinu. Nasiona wewnątrz porażonych strąków są drobne i pomarszczone oraz mogą być źródłem choroby, jeżeli zostaną wykorzystane jako materiał siewny.

Fuzaryjna zgorzel i więdnięcie łubinu

Choroba wywoływana jest przez Fusarium oxysporum, a jej objawy widoczne są z reguły od fazy początku kwitnienia. Porażona jest cała roślina, która bardzo szybko więdnie i zamiera. Choroba podobnie jak antraknoza łubinu występuje placowo. Zaschłe rośliny są źródłem infekcji wtórnej. Przy braku skutecznej i szybko przeprowadzonej ochrony fungicydowej dochodzi do szybkiego zniszczenia plantacji. Na łodygach porażonych roślin pojawiają się początkowo drobne jasnobrunatne plamy, które z czasem zlewają się i obejmuje całą łodygę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here