Karta debetowa to rozwiązanie, dzięki któremu w wygodny sposób można dysponować środkami ulokowanymi na osobistym rachunku bankowym. Decydując się na jej aktywację, warto zwrócić uwagę na koszty. Za co i w jakiej wysokości bank pobiera prowizje?

Karta debetowa pozwalająca na wypłatę środków z konta osobistego wydawana jest z reguły bezpłatnie. Chociaż zdarza się, że korzystanie z niej na co dzień może być darmowe, w większości przypadków banki pobierają prowizje.

Koszty korzystania z karty debetowej

Karta może być obarczona kosztami z tytułu jej użytkowania. Banki często pobierają comiesięczną prowizję w związku z korzystaniem z tego środka płatniczego. Ich wysokość jest stała, np. niezależnie od wysokości miesięcznych wpływów.

Warto jednak mieć świadomość, że niektóre banki znoszą opłaty za korzystanie z karty debetowej po spełnieniu określonych warunków. Zwykle jest to konieczność dokonania transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę w ciągu miesiąca lub wykonanie konkretnej liczby transakcji (bez względu na łączną sumę).

Koszty wypłaty gotówki z bankomatu

Chociaż karta debetowa pozwala na dokonywanie transakcji bezgotówkowych, w niektórych sklepach, lokalach usługowych czy instytucjach przyjmowana jest tylko gotówka. Od czasu do czasu zdarzają się również awarie terminali płatniczych.

Z pomocą przychodzą bankomaty, z których można wypłacić gotówkę. Zwykle wypłata środków z bankomatów należących do banku jest bezpłatna. Niektóre banki pozwalają również na darmowe wypłaty z bankomatów należących do sieci, np. Euronet. Prowizje pobierane są natomiast w przypadku wypłaty gotówki z pozostałych bankomatów.

Przykład. Raiffeisen Polbank nie pobiera opłat za wypłaty dokonywane z pomocą karty Wymarzona Visa z bankomatów sieci Euronet zlokalizowanych w placówkach tego banku. Natomiast pobiera prowizje za wypłaty z bankomatów sieci Euronet zlokalizowanych w placówkach innych banków oraz z każdego innego bankomatu. 

Wysokość prowizji za wypłaty gotówki ustalana jest indywidualnie przez konkretny bank.

Koszty wpłaty gotówki na rachunek bankowy

Banki dają możliwość wpłaty gotówki na rachunek bankowy za pośrednictwem wpłatomatów. Chociaż w większości przypadków jest to usługa bezpłatna, trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami. Działa to podobnie jak w przypadku wypłat gotówkowych – jeśli wpłatomat należy do banku lub do sieci Euronet, wówczas wpłaty są bezpłatne. 

Koszty ubezpieczenia karty

Karta debetowa może być przedmiotem kradzieży, w efekcie czego może dojść do nieuprawionej wypłaty środków lub dokonywania transakcji. Można się przed tym uchronić, wykupując ubezpieczenie karty. Decydując się na takie rozwiązanie, bank będzie pobierał każdego miesiąca prowizję rzędu kilku złotych.

Tego typu karta wcale nie musi być kosztowna. Wystarczy określić swoje potrzeby oraz oczekiwania, a także spełnić konkretne warunki – dzięki temu opłaty pobierane przez bank można zredukować do minimum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here