W życiu większości z nas prędzej czy później pojawiają się wydatki, których nie jesteśmy w stanie pokryć z bieżących środków. Wtedy dobrym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z kredytu. Taka decyzja wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i zdobycia konkretnej wiedzy. Sprawdź nasze praktyczne wskazówki!
Rodzaje kredytów: które z nich są najpopularniejsze?
Oferta banków w zakresie kredytów i pożyczek jest bardzo rozbudowana. Często gubimy się już na samym początku, wybierając rodzaj kredytu – typ pożyczki powinien współgrać z naszymi potrzebami. Wyróżnić można kilka podstawowych kategorii, takich jak kredyt konsumpcyjny, hipoteczny, inwestycyjny czy konsolidacyjny, a także kredyt samochodowy oraz karta kredytowa.
Kredyt konsumpcyjny możemy przeznaczyć na dowolny cel. Jego zabezpieczeniem są dochody kredytobiorcy, a okres spłaty wynosi od kilku miesięcy do kilku lat. Najczęściej decydujemy się na kredyt gotówkowy, nieco rzadziej na bezgotówkowy (ratalny lub spłacany jednorazowo), przeznaczony na zakup konkretnego produktu.
Kredyt hipoteczny udzielany jest w celu zakupienia nieruchomości czy sfinansowania budowy. Okres spłaty jest tu znacznie dłuższy niż w przypadku kredytu konsumpcyjnego – wynosi nawet kilkadziesiąt lat. Dużo wyższa jest też kwota; zazwyczaj jest to minimum 100 tysięcy złotych. Zabezpieczeniem jest natomiast hipoteka ustanawiana na rzecz banku.
Inne rodzaje kredytów
Kredyt konsumpcyjny czy hipoteczny (a także karta kredytowa) to bardzo popularne rozwiązania. Nieco rzadziej mamy do czynienia z kredytem inwestycyjnym, służącym sfinansowaniu przedsięwzięć mających na celu powiększenie majątku kredytobiorcy. Ułatwieniem dla osób posiadających kilka kredytów jest z kolei kredyt konsolidacyjny, pozwalający połączyć wszystkie zobowiązania w jedno. Ciekawym rozwiązaniem jest też kredyt samochodowy, dzięki któremu zakupimy nowe auto, nawet nie dysponując chwilowo dużą ilością gotówki.
Warto pamiętać, że np. zakup samochodu możemy sfinansować zarówno przy pomocy kredytu gotówkowego na dowolny cel, jak też typowego kredytu samochodowego. Dlatego zawsze dobrze jest porównać ze sobą różne rodzaje kredytów i oferty przedstawiane przez różne banki. Pomoże nam w tym profesjonalna porównywarka kredytów – totalmoney.
Kredyt konsumpcyjny – na co zwrócić uwagę?
Jeśli planujemy zaciągnięcie kredytu konsumpcyjnego, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Samo oprocentowanie nominalne, często pojawiające się w reklamach kredytów, wiele nam nie powie – nie obejmuje ono prowizji, opłaty za ubezpieczenie i innych dodatkowych opłat. Zwróćmy też uwagę na koszt i zakres ubezpieczenia. Nie mamy obowiązku jego wykupienia, jeśli warunki nas nie satysfakcjonują.
Kredyt hipoteczny – najważniejsze parametry
W przypadku kredytu hipotecznego oprócz oprocentowania warto zwrócić szczególną uwagę na koszt ubezpieczenia pomostowego i dodatkowych opłat. Ubezpieczenie pomostowe płacimy do czasu, aż hipoteka zostanie wpisana na rzecz banku do księgi wieczystej. Z dodatkowymi opłatami mogą wiązać się takie czynności jak np. dokonanie wyceny nieruchomości. Sprawdźmy też, jaka jest wymagana wysokość wkładu własnego. Obecnie powinno to być ok. 20% (minimum 10%). Jeśli wysokość ta jest niższa niż 20%, zachowajmy czujność – może to wiązać się z wyższą prowizją czy innym dodatkowym zabezpieczeniem dla banku.
Kredyty są dla ludzi i nie ma powodów, by się ich obawiać. Zawsze warto jednak dobrze przeanalizować wszystkie szczegóły ofert różnych banków, aby kredyt posłużył realizacji naszych celów, a nie zamienił się w uciążliwy problem.