Wiele osób będących w trakcie spłacania kredytu zastanawia się nad zaciągnięciem kolejnego zobowiązania. Często taka decyzja jest nieprzemyślana i powoduje poważne kłopoty finansowe. Zdarza się jednak, że kolejna pożyczka ma sens i warto się o nią starać.
Chyba każdy z nas zastanawiał się kiedyś nad zaciągnięciem kredytu. Zagraniczne wakacje, ciekawa promocja w sklepie ze sprzętem elektronicznym, chęć odświeżenia mieszkania za pomocą nowych mebli lub remontu czy interesujący kurs podnoszący kwalifikacje zawodowe z pewnością stanowią kuszącą propozycję. Trzeba jednak pamiętać, że każdą pożyczkę trzeba będzie kiedyś spłacić, i to z odsetkami. Jeśli więc możemy wstrzymać się z wydatkami, znacznie korzystniej jest poświęcić nieco więcej czasu na oszczędzanie i sfinansować zakupy z własnych pieniędzy. Oczywiście istnieją też sytuacje, kiedy zaciągnięcie kredytu to decyzja rozsądna i w pełni uzasadniona.
Kiedy warto starać się o pożyczkę w banku?
Zbyt pochopne decydowanie się na kolejne zobowiązania może doprowadzić do sytuacji, kiedy nie będziemy w stanie spełnić warunków umowy z kredytodawcą. Dlatego tak istotne jest, aby przed pożyczeniem kolejnej kwoty dobrze zastanowić się, czy rzeczywiście jej potrzebujemy. Z drugiej jednak strony istnieją sytuacje, kiedy bez kredytu nie moglibyśmy kupić potrzebnych dóbr. Jednym z nich jest własne mieszkanie. Gromadzenie oszczędności pozwalających na zakup własnego lokalu zajęłoby wiele lat, dlatego znacznie rozsądniej jest zdecydować się w takiej sytuacji na kredyt hipoteczny. Pożyczka w banku będzie też dobrym pomysłem w sytuacji, kiedy nie dysponujemy odpowiednimi funduszami, aby założyć własną działalność gospodarczą. Prowadzenie firmy to dobry sposób na pomnażanie swojego majątku, dlatego w tym przypadku kredyt może okazać się sposobem na zwiększenie dochodów. Warto tutaj wspomnieć również o kredytach zaciąganych na niższe kwoty. Tego typu pożyczki można otrzymać na dowolny cel i zazwyczaj przeznaczane są one na wspomniane wyżej zakupy czy edukację. Nie ma w nich nic złego, o ile jesteśmy w stanie terminowo spłacać zobowiązanie. Należy też pamiętać, że zdobywanie kolejnych umiejętności i kwalifikacji może pomóc w osiąganiu kolejnych szczebli kariery co znacznie zwiększa szansę na wyższe zarobki.
Zanim zdecydujesz się na kredyt
Kiedy już postanowimy zaciągnąć pożyczkę w banku, powinniśmy zapoznać się z kilkoma lub nawet kilkunastoma ofertami, aby spośród nich wybrać tę najbardziej korzystną. Wiele banków reklamuje proponowane przez siebie rozwiązania jako najtańsze i najlepsze na rynku, ale najbardziej miarodajnym wskaźnikiem pozwalającym określić opłacalność konkretnej oferty jest RRSO. Skrót ten odnosi się do rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania uwzględniającej nie tylko oprocentowanie nominalne, ale też prowizję banku, wymagane ubezpieczenia i inne opłaty dodatkowe. W podjęciu decyzji może pomóc porównywarka Amoney przedstawiająca najważniejsze informacje o poszczególnych ofertach.