Doskonała koniunktura oraz nadchodząca hossa inwestycyjna na rynku deweloperskim i budowlanym mierzą się ostatnimi czasy ze znacznym brakiem wykwalifikowanych pracowników budowlanych. Wedle danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 roku oddano do użytku blisko 179 tys. mieszkań, co wskazuje niemal 10 proc. wzrost ilości inwestycji rok do roku.
Prognozy na rok 2018 zakładają jeszcze intensywniejszy wzrost. Wedle „Barometru zawodów” organizowanego przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, największy deficyt wśród kadry pracowniczej dotyka oraz rozwinie się w przyszłości m.in. właśnie w branży budowlanej.
Obecne warunki pracownicze w branży budowlanej
Brak rąk do pracy w budownictwie oraz niezwalniające tempo realizacji inwestycji powodują, że wykwalifikowani pracownicy budowlani zyskają doskonałą okazję do zarobku. Metodycznie wzrastają wartości płac na poszczególnych stanowiskach, a także kreuje się „era pracownika” ułatwiająca rynkowe wdrożenie pracownikom budowlanym, np. poprzez finansowanie lub współfinansowanie szkoleń obsługi maszyn budowlanych przez deweloperów i firmy budowlane.
Taki stan rzeczy to doskonała okazja do rozwinięcia swojej kariery na dobrze płatnym stanowisku w branży. Jakie mają możliwości pracownicy ubiegający się o atrakcyjną i niefizyczną pracę na budowie?
Na kogo czeka praca w sektorze budowlanym?
Zapotrzebowanie na pracowników budowlanych zależne jest od regionu. Niemniej jednak wśród deficytowych specjalistów budowlanych najczęściej wymienia się:
- architektów,
- brukarzy,
- elektryków i elektromonterów,
- kierowników budów,
- operatorów urządzeń i maszyn budowlanych.
Szkolenia z obsługi maszyn budowlanych – doskonała szansa na dobrze płatną i niefizyczną pracę na budowie
Program szkolenia obsługi maszyn budowlanych różni się w zależności od obsługiwanej maszyny. Niemniej jednak wymagania dotyczące kursów operatorskich są stosunkowo łatwe do spełnienia. Wystarczy, że kursant:
- ma więcej niż 18 lat,
- ma wykształcenie co najmniej podstawowe,
- przejdzie pozytywnie badania lekarskie,
- posiada prawo jazdy kat. B lub T w przypadku poruszania się maszyną budowlaną po drogach publicznych.
Ceny kursów wahają się od kilkuset złotych do około 3 tysięcy złotych, a progi zarobkowe operatorów maszyn budowlanych – zależnie od obsługiwanej maszyny – wahają się od 2 do nawet 5 tys. złotych.
Program szkolenia obsługi maszyn budowlanych (żurawi, suwnic, wózków widłowych, ładowarek teleskopowych, czy podestów ruchomych) składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, które wieńczone są egzaminem. Jego zaliczenie wiąże się z uzyskaniem uprawnień UTD oraz możliwością pracy jako operator konkretnej maszyny budowlanej.
Kursy wykonywane są w placówkach firm budowlanych lub u specjalistycznych firm szkoleniowych. Kursy trwają nie więcej niż 150 godzin, które zostają elastycznie rozkładane w czasie nie dłuższym niż 4 tygodnie – zależnie od preferencji kursantów biorących udział w szkoleniu.