W Polsce możemy znaleźć kancelarie adwokackie, kancelarie radcy prawnego oraz spółki jawne i spółki cywilne, a także spółki partnerskie i spółkę komandytową. Żeby prowadzić własną kancelarię trzeba mieć zdany egzamin radcowski lub egzamin adwokacki. Oznacza to, że trzeba ukończyć pięcioletnie studia magisterskie na kierunku prawniczym, a następnie odbyć aplikację i założyć własną kancelarię. Droga może wydawać się długa, ale efekty pieniężne z pewnością będą potrafiły to wynagrodzić.
Spółka komandytowa
Do prowadzenia spółki komandytowej niezbędny jest status adwokata lub radcy prawnego, ponieważ inne zawody nie mogą prowadzić tego rodzaju spółki. Jedynym zadaniem należącym do funkcji takiej spółki może być wyłącznie świadczenie pomocy prawnej. Inne usługi nie wchodzą w grę i nie mogą być wykonywane. Ma to zapobiec różnym formom nadużyć, które przydarzały się wcześniej. Oczywiście nie ma znaczenia nasze doświadczenie prawnicze, jeżeli staramy się je wykorzystać do omijania prawa. Wielu prawników wykorzystuje przepisy tak, żeby dostosować je najbardziej pod siebie.
Maksyma prawnicza
Oczywiście musimy pamiętać takie maksymy prawnicze jak dura lex sed lex, jednak trzeba wziąć pod uwagę czynnik ludzki, który znajduje się we wszystkich książkach prawniczych. Prawo czasami jest zbyt ostre i brutalne dla przeciętnego człowieka i dlatego powinniśmy sprawić, żeby było bardziej ludzkie i przystępne. Oczywiście nie zmienimy świata, ale możemy się starać go naprawić chociaż w małym stopniu. Może to pozytywnie wpłynąć na nas i wszystkich ludzi, bo małe zmiany determinują wielkie rewolucje. Jednocześnie wybierając zawód prawnika musimy zacząć odkładać pieniądze, żeby potem starczyło nam na założenie kancelarii.
Wynajem biura
Niestety nie jest to prosta sprawa, ponieważ wynajem pomieszczenia biurowego kosztuje od tysiąca do kilku tysięcy w zależności od miasta, w którym chcemy założyć kancelarię. Jednak nie powinniśmy się załamywać tylko robisz wszystko w celu spełnienia swoich marzeń. A jednym z nich z pewnością jest założenie własnej kancelaria prawna. Oczywiście kancelarie mogą również doradzać zawodowo, jednak ich opinie nie są w żaden sposób wiążące. Wiążące są tylko decyzje sądu administracyjnego oraz Sądu Najwyższego. Inne nie mają takiej mocy prawnej.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.