Kierowanie samochodem po wypiciu alkoholu jest zachowaniem skrajnie nieodpowiedzialnym – taka osoba naraża zdrowie i życie, a co najgorsze nie tylko swoje, ale i wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego też osoby nie stosujące się do przepisów panujących w Polsce, podlegają srogim karom.
Wykroczenie czy przestępstwo?
Zanim jednak przejdziemy do konsekwencji jazdy po alkoholu, dowiedzmy się, jakie normy są w tym zakresie dopuszczalne. Jeśli stężenie alkoholu w organizmie nie przekracza 0,2 promila, będziesz traktowany jak osoba trzeźwa i nie grożą Ci żadne kary z tego tytułu. Powyżej 0,2, ale mniej niż 0,5 promila uznawane jest za wykroczenie, a co najgorsze, wielu kierowców, którzy mieszczą się w tych widełkach, często nie zdają sobie z tego sprawy. Jak to możliwe? Otóż dotyczy to najczęściej tych, którzy wsiadają za kółko ranem, po wieczorze zakrapianym alkoholem. Aby uniknąć takiej fatalnej sytuacji – niebezpiecznej i grożącej konsekwencjami prawnymi – warto zaopatrzyć się w alkomat i każdorazowo przed ruszeniem w drogę po spożyciu alkoholu sprawdź swój stan trzeźwości.
Co Ci grozi za jazdę po spożyciu alkoholu?
Jak już wspomnieliśmy, za jazdę po spożyciu uznaje się kierowanie pojazdem, gdy stężenie alkoholu w organizmie wynosi 0,2-0,5 promila i jest traktowane jako wykroczenie. Jeśli złapie Cię policja, możesz dostać nawet 10 punktów karnych i zostać ukarany grzywną w wysokości od 50 do aż 5000 zł! Co więcej, za takie przewinienie przewidziane są także kary pozbawienia wolności (od 5 do 30 dni) oraz zakaz prowadzenia samochodu na okres od 6 miesięcy aż do 3 lat. Jak widać konsekwencje są dość surowe – i dobrze. Dzięki temu być może więcej kierowców zastanowi się dwukrotnie, zanim zaryzykuje jazdę autem po wypiciu alkoholu.
Jaki są konsekwencje jazdy w stanie nietrzeźwości?
Z jeszcze surowszymi karami spotkają się kierowcy, którzy prowadzą samochód w stanie nietrzeźwości, czyli gdy stężenie alkoholu w organizmie przekracza 0,5 promila. Taki występek kwalifikowany jest już jako przestępstwo. Jeśli chodzi o punkty karne, jazda w nietrzeźwości traktowana jest tak samo, jak po spożyciu. Różnice pojawiają się natomiast już w grzywnie – jest ona ustalana indywidualnie, w zależności od zaistniałych okoliczności i dochodów. Jednak na tym nie kończą się obciążenia finansowe. Taki kierowca jest zobligowany do wpłacenia co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Czy można trafić do więzienia za jazdę w stanie nietrzeźwości? Tutaj przewidziana jest kara do 2 lat pozbawienia wolności, choć w przypadku osób, które już wcześniej były karane za podobne przestępstwo, okres ten może się wydłużyć nawet do 12 lat. Dotyczy to nie tylko recydywistów, ale i osób, które w stanie nietrzeźwości spowodowały wypadek śmiertelny. Taki kierowca zostanie również pozbawiony praw do prowadzenia samochodu i innych pojazdów na czas nie krótszy niż 3 lata. Pamiętaj, by nigdy nie wsiadać za kółko po alkoholu, ale też postaraj się ustrzec przed tym błędem innych!