Z całą pewnością w szkole i na studiach nie może zabraknąć w wyposażeniu kalkulatora. W przypadku uczniów wystarczy podstawowy model, jednakże studentom znacznie bardziej przyda się kalkulator w wersji naukowej. Bogactwo asortymentu sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, czyli dostosowanego do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Dostępne na rynku kalkulatory są w stanie rozwiązywać równania, układy równań i nierówności, a nawet rozrysować wykresy funkcji. Jak zatem wybrać ten właściwy?
Kalkulator dostosowany do potrzeb studenta, czyli jaki?
Chociaż nawet najnowsze kalkulatory nie są w stanie w pełni zastąpić studenckich umiejętności wykonywania działań, to jednak są one niezwykle pomocne i są w stanie cały proces mocno usprawnić. Modeli naukowych kalkulatorów nie brakuje (np. tutaj: https://www.pasazbiurowy.pl/kalkulatory-13190-k), jednakże to nie jak największa liczba przeróżnych funkcji jest najważniejsza. Dobry kalkulator dla studenta powinien posiadać wszystkie niezbędne mu funkcje. Najważniejsze w kalkulatorach są oczywiście kolejność wykonywania działać i możliwość wykonania bardziej złożonych operacji, ale w przypadku modeli naukowych oczekuje się także funkcji: trygonometrycznych, logarytmicznych, wykładniczych dowolnej potęgi oraz liczenia odwrotności.
Jeśli student potrzebuje nakreślenia obrazu graficznego funkcji i wyrysowania macierzy, to zaleca się zakup kalkulatora naukowego graficznego. Dużo szybsze i dokładniejsze obliczenia można uzyskać, decydując się na zakup kalkulatora naukowego fizycznego/chemicznego. Takie modele mają obszerny zasób zaprogramowanych stałych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kalkulatora?
Kalkulator dla studenta powinien mieć solidną obudowę, aby wiernie służył przez długie lata. Ważny jest także rodzaj zasilania – im większa bateria tym dłuższy okres pracy urządzenia, ale i większa waga. W zestawie powinna znaleźć się także szczegółowa instrukcja obsługi. Podczas wyboru kalkulatora warto zwrócić uwagę również na ilość dostępnych pamięci, możliwość programowania i wielkość wyświetlacza. Podstawowe modele kalkulatorów wyposażone są w wyświetlacz na 10-12 znaków i w jedną linię, a te bardziej rozbudowane mają 2-3 linie tekstu i klawiaturę alfanumeryczną, co umożliwia budowanie znacznie bardziej skomplikowanych wyrażeń.
Artykuł powstał we wsparciu specjalistów z Pasażu Biurowego.