Aplikując na wybrane stanowisko, znajdujesz się w gronie osób o bardzo podobnym wykształceniu, zbliżonym doświadczeniu zawodowym i umiejętnościach odpowiednich do podjęcia danej pracy. Sytuacja nie wygląda zbyt dobrze, na pewno wolałbyś móc pominąć ten etap, zamiast mierzyć się z tyloma innymi ludźmi w trudnym konkursie, w którym nagrodą jest kariera. Wybrana zostanie jedna osoba i na pewno zdajesz sobie z tego sprawę, że kryteria związane z wykształceniem i doświadczeniem mogą nie okazać się wystarczające. Co jeszcze możesz zrobić, by wyróżnić się wśród innych kandydatów?
- Dołóż starań, by w dniu rozmowy wyglądać idealnie. Zadbaj o ubranie – niech to będzie zestaw w formalnym stylu, właściwie dobrany do pogody, twojej figury, karnacji i okoliczności. Ubierz się tak, by w razie odczucia gorąca móc zdjąć jeden z elementów stroju bez szkody dla ogólnego wizerunku. Nie wkładaj bluzki, koszuli, sweterka z dużym dekoltem, spódniczki mini, pamiętaj o rajstopach (gdy jest gorąco, powinny być bardzo cienkie, ale także je załóż) oraz butach zakrywających palce i piętę. Dopilnuj elementów takich jak dodatki, nie zapominaj o wyprasowaniu odzieży i zapewnieniu jej świeżego zapachu.
- Może to dziwne, ale wciąż sporo osób zapomina o podstawowej higienie osobistej i przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną z nieświeżymi włosami, woniejąc potem i z brudnymi paznokciami. To najgorsze, co może wystąpić. Przed umówionym spotkaniem zadbaj o prysznic, załóż świeżą bieliznę, czyste ubranie. Przyda się antyperspirant, w sytuacjach stresowych człowiek mocniej się poci, a plamy od potu na ubraniu są naprawdę mało profesjonalne. Ułóż włosy w taką fryzurę, którą w razie czego szybko poprawisz.
- Nie przesadzaj z makijażem – powinien być naturalny i dyskretny. Jeśli podkreślasz oczy, nie używaj błyszczyka ani czerwonej szminki i odwrotnie. Podobnie perfumy – odrobinę zapachu nie zaszkodzi, nie możesz się jednak zlewać nawet najpiękniejszymi.
- Przyciągnij wzrok rekrutujących widoczną na pierwszy rzut oka pewnością siebie. Wejdź do pomieszczenia z uśmiechem, poruszaj się zdecydowanie, energicznie. Usiądź z wyprostowanymi plecami. Unikaj przypadkowej gestykulacji, utrzymuj kontakt wzrokowy z osobą, do której mówisz. Nie zmieniaj co chwilę pozycji, bo wyjdziesz na kogoś zdenerwowanego.
- Nie zapominaj o zasadach dobrego wychowania. Przywitaj się, przedstaw, używaj formalnego lub semi formalnego języka, bez kolokwialnych zwrotów. Nie przechodź na „ty” z rekrutującymi, jeśli oni utrzymują oficjalną formę. Po zakończeniu rozmowy podziękuj za możliwość uczestniczenia w niej i pożegnaj się.
- Podczas rozmowy odpowiadaj na zadawane pytania w ciekawy sposób, szczerze i bez dodawania nieistniejących szczegółów. Mów wyraźnie, powoli, jeśli potrzebujesz, poświęć chwilę na przemyślenie swojej wypowiedzi. Nie wplataj w to, co mówisz, niepotrzebnych żartów czy ironii. Może to zostać źle zrozumiane i wpłynie negatywnie na twój wizerunek w oczach rekrutujących.
- Nie wstydź się zadać kilku własnych pytań. Najlepiej będzie, jeśli przygotujesz sobie kilka przed wyjściem na rozmowę, dzięki czemu będą one lepiej przemyślane. Nie pytaj wtedy, gdy widzisz, że rekrutujący zamierzają jeszcze o coś zapytać.