Jednym z najczęściej wykorzystywanych mediów przy szukaniu pracy jest Internet. Osoby, które wybierają ten sposób na poszukiwanie płatnego zajęcia, cenią sobie: dostępność zróżnicowanych ofert, a także możliwość szybkiej aplikacji na dane stanowisko. Najpopularniejszym źródłem ofert pracy są specjalistyczne portale internetowe, a także portale społecznościowe.

Oprócz Internetu popularnymi bazami ogłoszeń pracy są również prasa, plakaty informacyjne, a także targi pracy, na których przedsiębiorcy mogą zaprezentować swoją firmę i najciekawsze oferty pracy.

Szukanie pracy na stronach internetowych

Najlepszym sposobem na szukanie pracy w Internecie jest codzienne przeglądanie wyspecjalizowanych w tym zakresie stron internetowych. Na tego typu serwisach oferty pracy są pogrupowane ze względu na branżę, a także miejsce pracy. Podstawową zaletą takich stron internetowych jest możliwość szybkiego wyszukiwania ofert. Nie bez znaczenia jest także to, że większość pracodawców umieszcza na takich portalach swoje oferty pracy. Zaletą stron internetowych z ofertami pracy jest również możliwość aplikowania za ich pośrednictwem na konkretne stanowiska.

Portale społecznościowe a szukanie pracy

Osoby, które szukają pracy, powinny skorzystać również z takich serwisów społecznościowych, jak GoldenLine czy LinkedIn. Ich podstawową funkcją jest budowanie wizerunku biznesowego zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Na tych portalach społecznościowych można zaprezentować swoje umiejętności, kwalifikacje, wykształcenie, a także staż pracy. Takie strony są także dobrym miejscem do zostawienia referencji. Nie bez znaczenia jest to, że przyszli pracodawcy bardzo często zaglądają na prywatne profile społecznościowe kandydatów na dane stanowisko. Dlatego, jeśli rozpoczynamy szukanie pracy w Internecie, warto wcześniej zadbać o swój wizerunek.

Na co zwrócić uwagę, szukając pracy przez Internet?

Internet jest największą bazą ogłoszeń pracy, co sprawia, że jest on niebezpieczny, ponieważ można natknąć się fałszywe oferty. Przy wstępnej weryfikacji poszczególnych ofert warto zwrócić uwagę na to, czy dana firma podaje dane kontaktowe i czy ma profesjonalną stronę internetową. Poza tym sceptycznie należy podejść do ogłoszenia, w którym pracodawca oferuje zbyt wygórowaną kwotę w stosunku do wymaganych kwalifikacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here