Jak przetrwać w pracy na kacu?

Popularne powiedzenie twierdzi, że „kac morderca, nie ma serca”. Ta dość częsta ludzka przypadłość wynika ze zbytniego pofolgowania sobie dnia poprzedniego z różnymi napojami alkoholowymi. Typowe objawy kaca to ból głowy, uczucie suchości w jamie ustnej, trudności ze znoszeniem jakiegokolwiek hałasu, brak apetytu, nudności… nie brzmi to zbyt przyjemnie. Jeśli nie ma możliwości zostać w domu, tylko trzeba wybrać się z tymi objawami do pracy, szykuje się dość ciężki dzień. Kilka poniższych wskazówek powinno ci jednak pomóc poradzić sobie choć częściowo z kłopotami.

  1. Dużo pij

Typowe dla kaca problemy wynikają z silnego odwodnienia. Część symptomów uciszysz, pijąc jak najwięcej wody, ale jeśli zrobisz to zbyt szybko, reakcja może być różna. Usiądź z pełną szklanką i powoli się nawadniaj, aż poczujesz ulgę. Później nalej sobie kolejną.

  1. Medycyna pomaga na kaca

Są odpowiednie tabletki, które pomagają zwalczać objawy kaca. Możesz je wypróbować, przyjmując dawkę zalecaną przez producenta. Jeśli nie masz niczego takiego przy sobie, dobre będą także zwykłe pastylki od bólu głowy lub niwelujące nudności – zapytaj o takie w aptece.

  1. Jak coś zjeść, żeby nie żałować

Niekorzystne objawy typowe dla kaca uniemożliwiają czerpanie przyjemności z jedzenia. Jeśli jednak chcesz szybciej ich się pozbyć, zjedz coś lekkostrawnego, co nie spowoduje eskalacji nudności. Możesz wybrać ulubioną przekąskę albo coś neutralnego dla żołądka – krakersy bez dodatków.

  1. Nie daj się sprowokować

Chociaż nie jesteś już pijany, odczuwanie niekorzystnych objawów kaca będzie wzmagało irytację i emocjonalnie zareagujesz nawet na coś, co zazwyczaj byś zignorował. Jeśli zauważasz, że zbliża się sytuacja konfliktowa, postaraj się nie reagować, zajmij się czymś innym lub przejdź do innego pomieszczenia.

  1. Wybacz sobie wolniejsze reakcje

Kac zmniejsza koncentrację i wydajność, tego dnia nie będziesz więc najlepszym pracownikiem. Możesz pracować wolniej, ale staraj się nie okazywać z tego powodu nadmiernej irytacji. Każdy może mieć gorszy dzień, więc wyrozumiały szef na pewno wybaczy ci wolniejsze niż zwykle działanie. Jeśli jednak zechcesz zaprzestać pracy z uwagi na to, że czujesz się zdenerwowany swoim kiepskim stanem, może się to spotkać z różną reakcją.

  1. Na kacu – najlepiej z dala od klienta

Klienci bywają bardzo spostrzegawczy, a oglądanie skacowanego pracownika będzie dla nich niezbyt przyjemne i do tego spowoduje być może powstanie negatywnych opinii o firmie. Staraj się tego dnia unikać rozmów z klientami, zajmij się inną pracą, z dala od ludzi.

  1. Wykorzystaj przerwę na drzemkę

Jeśli masz w pracy możliwość odpoczęcia Jak przetrwać w pracy na kacuna leżąco lub zdrzemnięcia się, wykorzystaj to. Krótka przerwa na drzemkę dobrze ci zrobi. Nie możesz jednak usprawiedliwiać kacem przekroczenia czasu przerwy – jesteś w pracy po to, żeby pracować, a nie wypoczywać, więc będziesz musiał jakoś poradzić sobie z negatywnymi efektami wczorajszej zabawy.

  1. Wykorzystaj życzliwość innych

Najprawdopodobniej spotkasz się z życzliwością innych pracowników i szefa – im też się zdarzało mieć kaca i wiedzą, że nie jest to najprzyjemniejszy stan.  Jeśli więc zgłosisz, że nie jesteś w stanie czegoś zrobić, pomogą ci lub pozwolą dłużej pracować nad jakimś zadaniem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here