Spośród wielu negatywnych emocji to właśnie gniew uznawany jest za wyjątkowo destrukcyjny – może niszczyć zarówno wyzwoliciela jak i osoby znajdujące się w jego otoczeniu. Jeśli też masz problemy z gniewem, na pewno nie raz chciałeś nauczyć się panować nad tym negatywnym uczuciem i nie tracić przyjaciół czy innych wartości za każdym wybuchem. Wypróbuj poniższe porady:
-
Rozmowa w gniewie to zły pomysł
Jeśli się złościsz, odczuwasz gniew na kogoś, na coś, ewentualnie na siebie – nie podejmuj wtedy trudu rozmowy. Będąc pod wpływem emocji, nieco inaczej spojrzysz na dowolną kwestię, możesz też zbyt szybko zareagować i pochopnie coś odpowiesz (czego najczęściej się później żałuje). Rozmowa w gniewie prowadzi też często do małej kłótni, bo rozmówca nasze emocje odczuwa jako atak, zwłaszcza jeśli ton wypowiedzi będzie agresywny lub zaczepny. Nie jest to niczym dobrym, stąd naprawdę lepszym rozwiązaniem jest poczekać z komunikacją, aż uda się uspokoić emocje. Gdy szybko trzeba rozładować złość, może pomóc zestaw ćwiczeń fizycznych lub liczenie (do dziesięciu, stu, jak kto woli).
-
Nie reaguj na zaczepki
Emocje, zwłaszcza negatywne, bywają czasami świetną pożywką dla zadowolenia innych. Dlatego też najprawdopodobniej spotkasz w życiu i takie osoby, które będą chciały cię zdenerwować i rozzłościć różnymi zaczepkami i prowokacjami. Najlepszym rozwiązaniem na działania takich ludzi jest ignorowanie ich. Wystarczy raz zareagować tak jak oczekują, żeby wywołać znacznie większe zainteresowanie.
-
Kontrola umysłu
Potężne narzędzie, jakim dysponuje każdy człowiek, czyli nasz mózg ma możliwość kontrolowania emocji. Musisz się jednak tego nauczyć. W przypadku gniewu złapanie dystansu, skomentowanie powstającego uczucia i wyjaśnienie sobie mechanizmu jego powstania pozwoli zapanować nad ogarniającą cię emocją. Na pewno nie zajdzie to od razu, ale nawet wstępne zagłuszenie gniewu pozwoli opanować sytuację.
-
Postaw na życzliwość
Gniew i złość w stosunku do innych ludzi powstają dlatego, że jesteśmy świadomi ich wieku, możliwości umysłowych itd., a mimo to widzimy, że robią głupstwa (przykład). Jeśli masz problem z wybaczaniem innym wielu niedociągnięć czy błędów, nie umiesz wzbudzić w sobie życzliwości, wypróbuj znany trik z wyobrażaniem sobie. Spróbuj zamienić oczami wyobraźni denerwujące cię osoby w małe dzieci, którym wybacza się bardzo dużo – są przecież małe i nie wiedzą jeszcze, jak się zachować. Ułatwi ci to zachowanie względem nich życzliwego podejścia.
-
Bądź spokojny
Jeśli umiesz odczuwać spokój, na pewno wiesz, jakie to pozytywne uczucie i jak dużo ci daje. Teraz porównaj to z gniewem – gniewając się, w jednej chwili tracisz spokój. Uzmysłowienie sobie, jak bardzo nieopłacalna i krzywdząca może być złość, pozwoli ci trzymać takie uczucia z daleka od swojego umysłu. Jeśli się mimo to pojawią, łatwiej, bo chętniej, się ich pozbędziesz.
-
Opanowanie kluczem do redukcji gniewu
Często nasza złość jest wynikiem bezradności, niezrozumienia, zmęczenia czy innych czynników. Wszystko to jest bardzo ludzkie, ale spróbuj stłumić chęć wykrzyczenia tego światu, gdy odczuwasz gniew. W sytuacjach kłótni czy zaangażowanej dyskusji osoba spokojna jest rzadziej atakowana, bo reaguje tylko spokojem, nie poddaje się emocjom i nie nakręca się – stanowi zbyt nieciekawy cel.