Jak pokonać zmęczenie?

Dojmujące uczucie zmęczenia jest bardzo nieprzyjemne i demotywujące. W odróżnieniu od przewlekłej formy, np. przemęczenia pracą w postaci nadgodzin, atakuje nagle w konsekwencji pewnego zdarzenia i skutecznie uniemożliwia dalsze działanie. Do tego bardzo często obserwujemy jednoczesne symptomy zmęczenia fizycznego i psychicznego. Jeśli dopadły cię takie objawy, a dość szybko musisz być z powrotem „na nogach”, skorzystaj z poniższych podpowiedzi.

 

Woda zdrowia doda.

Często ze zmęczeniem idzie w parze odwodnienie albo też brak odpowiedniego nawodnienia wzmaga inne odczuwane symptomy. Dzięki piciu sporych ilości wody możesz już po pewnym czasie odczuć ulgę i poczuć, że wracasz do życia. Wodę pij również profilaktycznie, dzięki czemu zachowasz sprawność ciała i świeżość umysłu. Dzienna ilość wody to minimum 1 litr, podczas wyższych temperatur minimum 1,5-2 l. Najlepsza będzie mineralna niegazowana, całkiem niezłe są też soki – jeśli możesz, pij naturalne i bez dodatku cukru.

Równowaga chemiczna.

Oprócz nawadniania organizmu, zadbaj też o odpowiednie zaopatrywanie go w niezbędne pierwiastki. Podczas męczących fizycznie lub psychicznie aktywności tracimy bardzo dużo energii oraz zasobów, część jest wypacana, część przetwarzana. Uzupełniaj elektrolity, aminokwasy, na przykład pijąc odpowiednie napoje. Właściwie je wybieraj, nie chodzi o pierwsze lepsze ”energetyki” z marketu. Możesz zapytać o odpowiedni napój lekarza, farmaceutę, dietetyka lub specjalistę od zdrowego trybu życia.

Ruch to zdrowie.

Osoby, które są przyzwyczajone do regularnej aktywności fizycznej czy do gimnastyki umysłu, rzadziej się męczą. Można powiedzieć, że taki trening gwarantuje im większy limit energii do wykorzystania w sytuacji jej wymagającej. Zacznij ćwiczyć, co najprawdopodobniej przełoży się na lepsze samopoczucie ogólne, lepszy humor (wzrośnie poziom hormonu szczęścia – endorfiny), spadnie waga ciała, podniesie się kondycja. Gdy za jakiś czas znajdziesz się znowu w mocno męczącej sytuacji, nie dotknie cię już ona tak bardzo.

Organizm w równowadze.

Przeróżne, nieraz dziwne objawy, a także ciągłe męczenie się wywoływane są często przez niedobory czy różne wahania hormonów. Jeśli podejrzewasz coś takiego, wybierz się do lekarza na odpowiednie badania. Być może zaleci terapię, po której poczujesz się znacznie lepiej. Warto to zbadać, bo narastające uczucie zmęczenia łatwo doprowadza do poważniejszych skutków np. depresji.

Jak pokonać zmęczenie?Regeneracyjny sen.

Mechanizm snu nie na darmo jest tak stworzony, by wywoływał zmęczenie przy próbie odmawiania sobie wypoczynku. Musisz spać, żeby twój organizm znalazł czas na przeprowadzenie regeneracji. Jeśli ostatnio chorowałeś, miałeś sporo stresujących spraw na głowie, stało się coś istotnego w twoim życiu najprawdopodobniej będziesz potrzebować więcej snu. Codzienna „norma” to osiem godzin, dzięki takiej ilości masz szanse budzić się wypoczęty i gotowy do działania. Pilnuj mniej więcej równych godzin udawania się do łóżka, dzięki temu stworzysz swoisty wewnętrzny harmonogram i będzie ci łatwiej zasypiać.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here