Od czasu, kiedy każdy z nas może założyć rachunek maklerski w kilka minut, wielu z nas chciałoby sprawdzić, jak to jest grać na giełdzie. Każdy chciałby się poczuć jak na Wall Street. Według tych, którzy namawiają nas do inwestowania na GPW, jest to banalne i każdy może to robić. Z jednej strony jest w tym trochę racji, ponieważ zlecenie transakcji w systemie komputerowym, czy też za pośrednictwem telefonu jest proste i nawet dziecko może sobie z tym poradzić. Mimo wszystko zaczynając grać na giełdzie, musimy być gotowi na kilka utrudnień.

TRUDNOŚCI
Pierwszym problemem, który napotka każdy początkujący inwestor jest nomenklatura, używana w świecie finansów i inwestycji giełdowych. Dla kogoś, kto nigdy nie miał z nią styczności, będzie brzmiała jak totalnie inny, nowy język, który jest bardzo skomplikowany. Poza tym, istnieje w nim wiele skrótów myślowych, które bardzo trudno rozszyfrować. Czym jest PKC, PCR czy WIG20? Dla inwestora są to podstawowe skróty, bez znajomości których nie warto nawet zaczynać inwestycji na giełdzie. Dlatego najpierw, zanim założymy rachunek maklerski ,warto poświęcić trochę czasu na to, aby się dokształcić i poznać język finansowy.

DOKŁADNOŚĆ
Zawierając umowę o świadczenie usług maklerskich należy ją dokładnie przestudiować, aby być pewnym, że rozumie się każdy z zapisów, który pojawia się w tym dokumencie. Jeśli podpiszemy coś, czego kompletnie nie rozumiemy, może dojść do sytuacji, gdy nasze konto zostanie obciążone kwotą, której się nie spodziewaliśmy. Jest kilka kwot na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Prowizja, którą dom maklerski pobiera za każdą transakcję, zazwyczaj nie jest duża, oscyluje między 0,2% a 0,5%. Jednakże wszystkie domy maklerskie mają minimalną prowizję, która zostanie pobrana nawet jeżeli kwota transakcji będzie bardzo mała. Drugą kwotą jest prowizja od przechowywanych instrumentów na rachunku maklerski. Najczęściej jest jeszcze niższa niż prowizja od transakcji i w wielu instytucjach jest naliczana kwartalnie, co oznacza że zapłacimy ją ostatniego dnia każdego kwartału.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKonto dla dzieci
Następny artykułInwestycja w wino

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here