Czterolatki to bardzo ciekawskie dzieci, interesują się otaczającym światem, chętnie zdobywają nowe umiejętności i wiedzę. To więc dobry czas na proponowanie im gier edukacyjnych, dzięki którym maluchy będą mogły ćwiczyć proste działania matematyczne i pamięć, poznawać nowe słowa i eksplorować najbliższe otoczenie.
- Jakie gry edukacyjne dla 4 latka warto wybrać?
- Te gry zainteresują czterolatka
Dziecko w wieku 4 lat poszukuje rozrywek, które je zaabsorbują, będą ciekawe i interesujące, a przy tym nowe. Czterolatki rozumieją już proste zasady i normy, oraz potrafią się do nich dostosować, dzięki temu każda gra przynosi radość i wprowadza element zdrowej rywalizacji, której dzieci poszukują.
Jakie gry edukacyjne dla 4 latka warto wybrać?
Na wybór gry edukacyjnej dla dziecka warto spojrzeć z dwóch stron. Z jednej gra powinna uczyć i bawić jednocześnie, zawierać elementy dostosowane do wieku i umiejętności dziecka, tak, aby maluch mógł sobie poradzić z grą przy jedynie niewielkiej pomocy osoby dorosłej. Dobrym rozwiązaniem są gry logiczne, które wymagają spostrzegawczości i bacznej obserwacji. Z drugiej strony gra musi być interesująca, kolorowa i zaskakująca. Dobrze, jeśli będzie miała także ciekawą formę, np. puzzli lub planszy z dziurkami, przez które można przewlekać kolorowe sznurówki.
Te gry zainteresują czterolatka
Gry edukacyjne dla 4 latka, które uczą przez zabawę, nie należą do rzadkości, dlatego trudno jest wybrać jedną, najlepszą i najciekawszą pozycję. Warto więc postawić na sprawdzone propozycje.
Dla dzieci mających problemy z mówieniem lub czytaniem, odpowiednią grą będzie domino logopedyczne. Gra to praktyczny zestaw kart z obrazkami i wyrazami, które należy do siebie dopasować. W ten sposób maluch może trenować zarówno mówienie, jak i czytanie, a także umiejętność kojarzenia. Domino można nabyć w kilku różnych wersjach – dzięki temu dziecko będzie trenowało wyrazy z problematycznymi głoskami, np. R-L, D-T lub Sz-S.
Odpowiednie dla czterolatków są też proste gry matematyczne, np. Piraci Kapitan Nauka. Gra składa się z kart z działaniami dodawania i odejmowania w zakresie 20 oraz dopasowanymi do nich wynikami. Element rywalizacji i wyścigu zachęca dzieci do rozwiązywania działań i utrwalania umiejętności liczenia.
Niektóre dzieci już od najmłodszych lat interesują się światem komputerów i programowania – dla nich odpowiednia będzie zabawa w kodowanie. Ta gra rozwija zdolności manualne i pomysłowość, a dodatkowo uczy kreatywnego rozwiązywania problemów.